more_horiz
Wiadomości

"Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej". Premier o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:56
"Broniąc wschodniej granicy Polski bronimy Unii Europejskiej" - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Mateusz Morawiecki: nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RP
Mateusz Morawiecki: nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo RPFoto: Twitter/@terytorialsia

"Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy - militarne, gospodarcze, energetyczne i ochrona przed nielegalną migracją" - napisał premier na Facebooku.

Dodał, że "w imieniu Polski zaprezentował program spójnych działań, które będą mogły być kontynuowane przez prezydencję francuską". Obecnie w Radzie UE prezydencję sprawuje Słowenia, od stycznia 2022 r. przewodnictwo przejmie Francja.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jednym z podstawowych założeń tego programu jest obrona wschodniej granicy Polski. "Broniąc jej - bronimy całej Unii Europejskiej" - napisał premier.

W środę rano w Paryżu Morawiecki rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a po południu spotkał się w Lublanie z premierem Słowenii Janezem Janszą. W czwartek premier odwiedzi Berlin, gdzie spotka się z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z kandydatem na nowego kanclerza Olafem Scholzem.

Kryzys na unijnej granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także