more_horiz
Wiadomości

Tarcza antyinflacyjna. Premier: obniżamy akcyzę na paliwo i energię, będzie dodatek osłonowy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:59
- Przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wśród elementów tarczy są niższe akcyzy na prąd i paliwo.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjętych rozwiązaniach tarczy antyinflacyjnej. Paliwo, gaz i energia elektryczna mają być tańsze
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjętych rozwiązaniach tarczy antyinflacyjnej. Paliwo, gaz i energia elektryczna mają być tańszeFoto: Krystian Maj/Kancelaria Premiera/Twitter
  • Rząd przyjął projekty ustaw dotyczących tzw. tarczy antyinflacyjnej
  • Premier powiedział po posiedzeniu gabinetu, że obejmie ona m.in. obniżenie stawki VAT, akcyzy na paliwa i energię elektryczną
  • Na obniżkę cen paliw silnikowych mają się przełożyć: obniżka akcyzy do poziomu minimum UE i zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej
  • Niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc. w terminie styczeń-marzec 2022 r.) ma doprowadzić do zmniejszenia rachunków za gaz ziemny
  • W przypadku energii elektrycznej akcyza zostanie zmniejszona do poziomu minimum UE, a gospodarstw domowych - zostanie zniesiona
  • Prąd będzie również tańszy z uwagi na zmniejszenie VAT-u
  • Tarcza przewiduje także wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin

Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te rozwiązania, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane - poinformował szef rządu. 

Tarcza antyinflacyjna. Niższe stawki VAT na gaz ziemny

Wśród rozwiązań, jakie mają zostać wprowadzone tarczą antyinflacyjną, są obniżki dot. gazu, prądu i paliwa. - Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. - ogłosił Mateusz Morawiecki. W jego opinii, choć jest to duży koszt dla budżetu, to stanowi też "ważną korzyść dla obywateli, zwłaszcza tych, którzy ogrzewają gazem swoje domy".

Posłuchaj
00:19 11428165_1.mp3 Mateusz Morawiecki: wdrażamy podatek osłonowy (IAR)

- Znosimy akcyzę na energię elektryczną, a stawkę VAT na energię obniżamy z 23 do 8 proc. na trzy miesiące - kontynuował premier. Z kolei w przypadku paliw poza obniżeniem akcyzy oraz spadkiem opłaty emisyjnej do zera mają także nastąpić zmiany w podatku detalicznym. 

Ceny paliw mają być niższe o kilkadziesiąt groszy

- Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego - wskazał Mateusz Morawiecki. Ocenił, że powinno to obniżyć ceny paliw "o kilkanaście groszy". Za to w zestawieniu z innymi ruchami rządu, jak mówił, "może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 groszy, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy".

Posłuchaj
00:25 Premier -.mp3 Premier o rozwiązaniach dot. cen paliw (IAR)

Jak informuje Kancelaria Premiera RP, niższy VAT dot. cen gazu ma obowiązywać od stycznia do marca, podobnie jak w przypadku energii elektrycznej. Do tarczy antyinflacyjnej dołączono też obniżkę podatku VAT (z 23 do 8 proc.) na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają osoby zamieszkujące spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Tarcza antyinflacyjna. Pojawi się dodatek osłonowy

Tarcza antyinflacyjna ma w założeniu chronić polskie rodziny przed wzrostem cen. Przewiduje także wprowadzenie dodatku osłonowego dla rodzin. Będzie wypłacany w dwóch ratach. Wyniesie od 400 do 110 złotych (w zależności od wielkości gospodarstwa domowego).

Dodatek ten, jak zaznaczył premier, wynika "z podnoszonych cen przez różnych producentów".

Premier nie wyklucza dalszych działań

Obniżona akcyza oraz zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej, czyli rozwiązania zaproponowane w przypadku cen paliw, mają obowiązywać od 20 grudnia (w przypadku akcyzy) i 1 stycznia (w przypadku zwolnienia z podatku do 31 maja przyszłego roku.

Jeśli w II kwartale przyszłego roku inflacja nie będzie pokazywała istotnych tendencji malejących, to będziemy działać dalej, będziemy wspierać polskich obywateli - zapowiedział szef polskiego rządu.

Posłuchaj
00:24 Premier o obniżce VAT-u na ciepło (IAR).mp3 Premier o obniżce VAT-u na ciepło (IAR)

Czytaj także:

ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także