more_horiz
Wiadomości

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Minister zdrowia podał "optymalną datę"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 14:07
Kilka dni temu minister zdrowia zapowiedział, że od 1 marca, zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych. W Opolu Adam Niedzielski powiedział, że "przesądzone jest, iż taki obowiązek wprowadzimy dla lekarzy i dla medyków".
Adam Niedzielski: oczywiście moje stanowisko jako ministra zdrowia jest takie, że powinniśmy jak najszerzej wprowadzić obowiązek szczepień
Adam Niedzielski: oczywiście moje stanowisko jako ministra zdrowia jest takie, że powinniśmy jak najszerzej wprowadzić obowiązek szczepień Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Minister zdrowia zapowiedział 7 grudnia, że resort od 1 marca będzie chciał wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. W piątek w Opolu szef MZ podkreślił, że "przesądzone jest, że taki obowiązek wprowadzimy dla lekarzy, dla medyków". - Dyskutujemy jeszcze o dwóch innych grupach - powiedział Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciw

- Oczywiście moje stanowisko jako ministra zdrowia jest takie, że powinniśmy jak najszerzej ten obowiązek wprowadzić. Ale ten obowiązek może być wprowadzony po czasie, który pozwala na przyjęcie pełnego szczepienia - dodał. Mówił też, że osoby, które będą podlegały obowiązkowi szczepień, "mają w tej chwili czas, by do 1 marca przyjąć dwie dawki, między którymi musi być zachowany odpowiedni odstęp - minimum trzytygodniowy".

- W tej sytuacji wyznaczenie 1 marca to pierwsza z możliwych dat, która pozwoli na przygotowanie się do tego, bo wszystkie rygory, które dotyczą obowiązkowego szczepienia, będą stosowane po tej dacie, po 1 marca - powiedział szef MZ.

Przyspieszenie obowiązkowych szczepień byłoby możliwe, jak mówił - "gdybyśmy mieli krócej trwające schematy szczepień". - Na tę chwilę uważam, że to jest data optymalna - podkreślił szef MZ.

Statystyki

MZ przekazało, że najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w woj. śląskim (3671). Również ponad 3,5 tysiąca infekcji potwierdzono w woj. mazowieckim. W Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku odnotowano po ponad 2 tys. kolejnych przypadków (odpowiednio 2470, 2352, 2261). Najmniej zakażeń na Podlasiu - 422, w Świętokrzyskiem - 550, i woj. lubelskim - 668. Czwartkowe dane to 27 458 zakażeń koronawirusem i 562 zgony z powodu COVID-19.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnały dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także