more_horiz
Wiadomości

Kolejne ofiary zatrucia czadem. Służby apelują o czujność i przegląd instalacji

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 10:20
Wczoraj dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby przypominają o środkach ostrożności i zalecają zainstalowanie w domach czujki czadu. 
Służby poinformowały o kolejnych zatruciach tlenkiem węgla. Przypominają o zainstalowaniu czujki czadu
Służby poinformowały o kolejnych zatruciach tlenkiem węgla. Przypominają o zainstalowaniu czujki czaduFoto: Shutterstock/DarSzach

"Wczoraj dwie osoby zatruły się czadem" - przekazało na Twitterze RCB. Przypomniało, czad jest gazem trującym. Jest bezbarwny i bezwonny.

"Dlatego, jeżeli korzystasz z term i pieców gazowych: zainstaluj czujkę czadu, nigdy nie zakrywaj kratek wentylacyjnych, regularnie wietrz pomieszczenia" - zwróciło uwagę RCB.

"Cichy zabójca"

Tlenek węgla (czad) w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu.

Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne. 

Sezon grzewczy

Z danych przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października strażacy interweniowali 221 razy w związku z emisją tlenku węgla. Wskutek zatrucia czadem zmarły dwie osoby, a 67 wymagało hospitalizacji. W całym 2021 roku odnotowano 32 ofiary śmiertelne, w tym trzy od września 2021.

W czasie sezonu grzewczego 2020/2021 PSP interweniowała 2756 razy. W wyniku zatrucia czadem zmarły 43 osoby, a 1187 osób wymagało hospitalizacji. Z kolei w ostatnich dziesięciu latach największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w sezonie 2010/2011, kiedy w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 111 osób.

PSP, jak co roku od 1 października - umownej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego - rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która potrwa do końca marca 2022 roku.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także