more_horiz
Wiadomości

Premier: pacyfikacja kopalni "Wujek" to zbrodnia komunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 12:42
"Pacyfikacja to w tym przypadku eufemizm" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pacyfikacji kopalni "Wujek" sprzed 40 lat. "Tu trzeba mówić o zbrodni komunistycznej dokonanej rękami Jaruzelskiego, ZOMO i komunistycznych służb" - dodał.
Mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek w Katowicach.
Mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń w kopalni "Wujek" w Katowicach. Foto: Shutterstock/SaskiaAcht

Mateusz Morawiecki przypomniał, że "9 ofiar i kilkudziesięciu rannych - to krwawy bilans pacyfikacji w kopalni »Wujek«". Jak jednak zastrzegł, "pacyfikacja to w tym przypadku eufemizm".

"Tu trzeba mówić o zbrodni komunistycznej dokonanej rękami Jaruzelskiego, ZOMO i komunistycznych służb. Tak nakazuje sprawiedliwość oraz szacunek dla ofiar i ich rodzin" - podkreślił premier.

"Chylę czoło przed odwagą górników. Ich wola walki o wolną Polskę przyczyniła się po latach do odzyskania niepodległości" - podkreślił szef rządu.

Czytaj także: 

40 lat temu, 16 grudnia 1981 r., siły bezpieczeństwa na rozkaz junty wojskowej gen. Jaruzelskiego brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w kopalni "Wujek". Od kul milicji zginęło dziewięciu górników. Była to jedna z największych i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego.

src="https:\/\/static.polskieradio.pl/e5362606-e2d9-46da-a59c-b5c29d66fc03.file"

Zobacz także

Zobacz także