more_horiz
Wiadomości

"Dezinformacja jest w interesie Rosji". Żaryn o propagandzie związanej z sytuacją na granicy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 13:54
- Uderzenie dezinformacyjne, wspierające akcje przeciw Polsce, i działania propagandowe dot. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej trzeba analizować przez pryzmat ich znaczenia dla Rosji - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Propagandyści są stale zaangażowani w walkę informacyjną przeciwko Polsce - mówił Stanisław Żaryn
Propagandyści są stale zaangażowani w walkę informacyjną przeciwko Polsce - mówił Stanisław ŻarynFoto: Twitter.com/MON_GOV_PL

Rzecznik zwrócił uwagę, że bez spojrzenia z perspektywy Kremla można nie uchwycić znaczenia działań propagandowych i realnych zagrożeń wynikających z sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

"Dezinformacja to element działań wojennych"

- Doktryna wojenna Rosji zakłada, że dezinformacja i walka informacyjna mogą być elementem państwowej agresji przeciwko innym krajom. Mogą być również elementem działań wojennych - przypomniał. - Obecność stałej i systemowej kampanii informacyjnej w chwili kryzysu państwowego, prowadzonego de facto w interesie Rosji, musi być więc traktowana jako spójny element działań wymierzonych w Polskę - stwierdził.

Podkreślił, że Rosja używa jednocześnie działań informacyjnych i politycznych przeciwko krajom wschodniej flanki NATO, a działania Kremla mają wspierać osiągnięcie przez Moskwę celów strategicznych - wypychanie amerykańskiej obecności z Europy Środkowej oraz trwałe obniżenie poziomu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

- W tym pomagać mają działania informacyjne wymierzone w Polskę, obliczone na izolowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Przyjęcie przez naszych sojuszników perspektywy rosyjskiego przeciwnika będzie skutkowało realizacją tego niezwykle groźnego dla NATO celu - powiedział rzecznik.

Oskarżenia o eskalowanie sytuacji

W ocenie Żaryna obok działań związanych z destabilizowaniem sytuacji na granicy białorusko-polskiej trwa systematyczna walka informacyjna przeciwko Polsce.

- Jest ona próbą wykazania, że to Polska odpowiada za kryzys i go eskaluje. Cele tej operacji wykraczają daleko poza kwestie migracji. W działania te wpisują się najważniejsi urzędnicy Rosji i Białorusi, a także propagandyści stale zaangażowani w walkę informacyjną przeciwko Polsce - mówił Żaryn.

Zaznaczył, że rosyjskie media publikują od wielu dni materiały propagandowe sugerujące, że to rząd RP jest winnym kryzysu na granicy z Białorusią, łamie prawo międzynarodowe, naraża migrantów, a także czerpie polityczne zyski z kryzysu migracyjnego.

Kto atakuje Polskę?

W szerokim materiale na temat działań propagandowych Białorusi i Rosji, który omówił podczas piątkowej konferencji prasowej i który ma się znaleźć na stronach internetowych kancelarii premiera Żaryn wyliczył i podał przykłady, kto i w jaki sposób ze strony tych państw działa przeciw Polsce.

Wśród aktywnie atakujących Polskę wymienił wysokich rangą urzędników Kremla - m.in. rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, rzeczniczkę rosyjskiego MSZ Marię Zacharową oraz stronę białoruską "z dyktatorem Aleksandrem Łukaszenką" na czele. Atak na Polskę prowadzą też m.in. stały przedstawiciel Białorusi przy ONZ Walenty Rybakow, białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej czy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Alaksandr Walfowicz.

Czytaj także:

- Również komentatorzy - zarówno propagandyści Kremla jak i Mińska - stale podtrzymują i podsycają antypolską narrację - podkreślił Żaryn, wymieniając m.in. Dmitrija Kulikowa, Władimira Korniłowa, Nikołaja Mieżewicza, Radosława Czarneckiego, Tomasza Mateichuka, czy Aleksandra Cichańskiego.

Narracja Władimira Putina

Wskazał, że wymierzone w nasz kraj ataki propagandowe prowadzi i robił to wielokrotnie w przeszłości rosyjski prezydent Władimir Putin, np. w ostatnich dniach w rozmowie z przedstawicielami Czerwonego Krzyża ponownie oczerniał władze RP, "oskarżając je o agresję przeciwko migrantom, łamanie prawa i standardów europejskich". - Jednocześnie prezydent Rosji sugerował, że Polska doprowadza do masowych śmierci migrantów na swoim terytorium. Apelował do społeczności międzynarodowej o reakcję - wskazał Żaryn.

Rzecznik przypomniał, że pod koniec listopada Putin "atakował cały Zachód, insynuując, że korzysta on politycznie na kryzysie migracyjnym". - W jego narracji to właśnie państwa zachodnie korzystają i działają na rzecz przedłużania kryzysu na granicy UE i przekonywał, że kryzys jest wykorzystywany do nacisków politycznych na Mińsk. Kolejny raz zaatakował Zachód insynuując, że nie wypełnia on swoich zobowiązań w kwestiach humanitarnych - podał.

***

W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.

Zobacz także: rzecznik SG por. Anna Michalska o działaniach służb białoruskich na granicy

kp

Zobacz także

Zobacz także