more_horiz
Wiadomości

Rzecznik SG odpowiada organizacjom humanitarnym. "Priorytetem jest bezpieczeństwo Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 17:21
- Użyta siła (w stosunku do migrantów - przyp. red.) jest zawsze adekwatna do sytuacji. Proszę pamiętać, że funkcjonariusze też mają rodziny, dzieci. W tych dzieciach widzimy często swoje dzieci, więc tutaj zarzucanie nam brutalnych działań jest wyjątkowo przykre - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl por. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.
Por. Anna Michalska o sytuacji na polskiej granicy
Por. Anna Michalska o sytuacji na polskiej granicyFoto: PR/Paweł Kurek

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Migranci, którzy dotarli na Białoruś, każdego dnia usiłują przedrzeć się przez naszą granicę. Służby mundurowe, w tym Straż Graniczna czy wojsko, podejmują działania, by uniemożliwić migrantom przedostanie się na terytorium Polski.

Przeciwdziałają tym samym polityce reżimu Aleksandra Łukaszenki. Te działania spotykają się ze społecznym poparciem, nie brakuje też jednak słów krytycznych.

Nasz dziennikarz zapytał porucznik Straży Granicznej o zarzuty organizacji humanitarnych, informujących o rzekomej brutalności służb mundurowych wobec migrantów.

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska o działaniach polskich służb mundurowych wobec migrantów:

Rzecznik Straży Granicznej podkreśliła, że użyta siła względem migrantów "jest zawsze adekwatna do sytuacji". - Priorytetem jest bezpieczeństwo Polaków i naszych rodzin. Wiemy, co mamy robić, i nigdy nie przekraczamy granic wyznaczonych przepisami prawa - mówiła por. Anna Michalska

Procedura "pushback"

Zapytaliśmy też m.in. o podstawy prawne tzw. pushbacku, czyli odsyłania migrantów na terytorium Białorusi.

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska o procedurze "pushback":

- Od 26 października zmiana ustawy o cudzoziemcach nakłada na nas obowiązek wydawania osobom, które nielegalnie przekroczyły granicę - czyli poza przejściami granicznymi, na tych odcinkach, gdzie nie są realizowane umowy o readmisji - postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Wszystkie te działania dotyczą osób, które nie chcą składać wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce - wyjaśniła.

Działania Białorusinów

Por. Anna Michalska mówiła też, jak obecnie wyglądają działania służb białoruskich. Tłumaczyła, że pomagają one migrantom w przedostawaniu się na polską stronę poprzez dowożenie ich do pasa granicznego czy wyposażanie w narzędzia, które umożliwiają forsowanie płotu.

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska o działaniach białoruskich służb:

- Kamienie, którymi w nas rzucają, to nie są kamienie znalezione w lesie. To są fragmenty kostki brukowej. Funkcjonariusze wspominali też, że to są jakieś elementy wyrwane z pobliskich przejść, z torów. Te elementy są im dostarczane - dodała.

Por. Anna Michalska w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl odnosi się m.in. do zarzutów organizacji humanitarnych o rzekomą brutalność służb mundurowych wobec migrantów. Tłumaczy, na podstawie jakich przepisów prawa polskie służby odsyłają migrantów na Białoruś. Rzecznik odnosi się również do fake newsów, które pojawiają się w sieci na temat migrantów, i mówi o bieżącej sytuacji na granicy. 

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu:

Rozmawiał Paweł Kurek.


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem