more_horiz
Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia medyków? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 20:44
- Pracowników służby zdrowia obejmie obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News. Jak mówił, rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane w przyszłym tygodniu lub w tygodniu po Świętach Bożego Narodzenia.
Minister zdrowia zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla medyków
Minister zdrowia zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla medykówFoto: pa-ka5000/Shutterstock

Minister zdrowia wyjaśnił, że czeka na stanowisko samorządów zawodowych, ale większość środowiska opowiada się za obowiązkiem. Zaznaczył, że również pacjenci oczekują takiego rozwiązania.

Obowiązkowe szczepienia także dla nauczycieli?

Adam Niedzielski powiedział też, że prowadzi dyskusję z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem w sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli.

- Różni nas tylko argument tego, na ile kwestia wprowadzenia tego obowiązku może zagrozić stabilności nauki - mówił minister Adam Niedzielski. Wspólne rozwiązanie ma zostać wypracowane do końca grudnia.

Zakaźność wariantu omikron

Minister mówił także o możliwym wzroście zakażeń koronawirusem na przełomie stycznia i lutego w związku z nowym wariantem omikron.

- Widzimy, że od momentu pojawienia się wirusa w populacji upływa mniej więcej od 2 do 4 miesięcy, zanim stanie się on wariantem dominującym. Jeżeli ten wariant (Omikron) jest w Polsce od początku grudnia, to tak naprawdę przełom stycznia, lutego, to jest pierwszy okres, kiedy możemy liczyć się z poważnym ryzykiem odbicia, jeżeli chodzi o wzrost liczby zachorowań - zaznaczył Adam Niedzielski.

Z drugiej strony zastrzegł, że potrzebujemy jeszcze czasu - tygodni lub miesiąca, by powiedzieć coś więcej o charakterze tego wariantu. - Na razie widać wyraźnie, że zakaźność tego wirusa jest większa - powiedział.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także