more_horiz
Wiadomości

Sprawa Pegasusa. Jarosław Kaczyński: nie wierzę w te doniesienia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 11:33
- Nie mam w tej sprawie dowodu. Będzie posiedzenie komitetu do spraw bezpieczeństwa, to ta sprawa wtedy stanie i poproszę o wyjaśnienia - powiedział prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym Interii, pytany o sprawę Pegasusa.
Jarosław Kaczyński o sprawie Pegasusa: na posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa poproszę o wyjaśnienia
Jarosław Kaczyński o sprawie Pegasusa: na posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa poproszę o wyjaśnieniaFoto: FORUM/Mateusz Wlodarczyk

- Nie wiem, co z tym Pegasusem. Dostałem pismo od dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej, by wyjaśnić wątpliwości wokół rzekomego podsłuchu wobec Romana Giertycha. To się miało dziać w roku 2019, nie byłem wówczas wicepremierem do spraw bezpieczeństwa, nie mam o tym większego pojęcia - podkreślił Jarosław Kaczyński.

- Generalnie rzecz biorąc, obserwując działalność pana Giertycha i znając go w pewnym czasie, mój poziom zaufania do niego jest znikomy - dodał wicepremier.

Na uwagę, że sprawę opisała amerykańska agencja i nie chodzi tylko o Giertycha, ale także o prokurator Ewę Wrzosek, która wszczęła postępowanie w sprawie wyborów kopertowych, Kaczyński podkreślił: "nie mam w tej sprawie dowodu. Będzie posiedzenie komitetu do spraw bezpieczeństwa, to ta sprawa wtedy stanie i poproszę o wyjaśnienia".

- Jeżeli jedyną przesłanką do działań operacyjnych miałoby być wszczęcie śledztwa, nawet jeśli oceniam tę decyzję krytycznie, jako błąd prawnika, to byłoby to niedopuszczalne. Przepraszam, ale nie wierzę w te doniesienia - dodał lider PiS.

Zarzuty o przestępczą działalność

Pytany o doniesienia dotyczące podsłuchiwania senatora KO Krzysztofa Brejzy zaznaczył, że nie wie, jak było. - Ale przypominam, że wobec Krzysztofa Brejzy padły poważne zarzuty o przestępczą działalność - mówił Jarosław  Kaczyński. Zapewnił jednocześnie, że będzie chciał wyjaśnień w tej sprawie od ministra koordynatora służb specjalnych. - Sprawdzę tę sprawę. Panowie, pół żartem, to mogę tylko doradzić używanie takiego telefonu, jaki mam ja. Stary, wysłużony, choć chyba może filmować, jak się naciśnie odpowiedni przycisk - dodał.

Szef PiS mówił też w wywiadzie, o sześciu latach "nieudanego reformowania sądownictwa". Zaznaczył przy tym, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie był w tej sprawie jedynym decydentem.

Niepełny punkt widzenia

- Opowieść o tym wymagałaby tego, byśmy wszyscy znali kulisy tych zmian. Nie mogę tego dziś zdradzić, może opiszę to kiedyś w pamiętnikach. Ale bez znajomości tych kulis panów punkt widzenia - choć zrozumiały - jest dalece niepełny - podkreślił lider PiS.

Na uwagę, że o skutki reform pytają wyborcy, a jednocześnie sądy są dziś jeszcze wolniejsze niż przed rokiem 2015, lider PiS przyznał, że to wszystko prawda. Zaznaczył jednak, że "działają tu i mechanizmy zewnętrzne".

- Taki kształt sądów i państwa to pozostałość po PRL, interesy rozmaitych korporacji i koterii, ale i interes grup zewnętrznych. W latach 2005-2007 wiedzieliśmy jedno: że nie wygramy żadnej ze spraw spornych z wielkimi firmami zagranicznymi, bo one zawsze wygrywały przed polskimi sądami. Dlaczego tak jest? Do tego potrzebna byłaby pełna analiza procesu przemian ustrojowych z roku 1989, a może i trzeba by było sięgnąć wcześniej, do naszych trudnych dziejów politycznych i społecznych. To ciągle nam ciąży - mówił Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także