more_horiz
Wiadomości

Atom i gaz "zielonym" źródłem energii? Beata Szydło: to rozwiązanie korzystne dla Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 11:55
"Komisja Europejska planuje uznać energetykę atomową oraz gaz za »zielone« źródła energii. Jest to rozwiązanie korzystne dla strategii energetycznej Polski i innych krajów UE" - podkreśliła w swoim wpisie na Twitterze Beata Szydło, europoseł PiS, była premier.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.Foto: mareksaroch.cz/ Shutterstock

Beata Szydło napisała, że, aby w UE uznano energetykę atomową oraz gaz za "zielone" źródła energii, "niezbędna jest zgoda Rady Europejskiej i PE". "Oby zwyciężył rozsądek i ten plan został poparty" - dodała na Twitterze była premier.

Propozycja Komisji Europejskiej

W propozycji KE napisano, że produkowanie energii nuklearnej należy uznać za zrównoważoną działalność gospodarczą, jeśli kraje, na których terytorium znajdują się elektrownie atomowe, są w stanie bezpiecznie pozbyć się radioaktywnych odpadów i nie powodują "znacznych szkód" dla środowiska. Budowa nowych elektrowni nuklearnych miałaby zostać uznana za "zieloną" przy udzielaniu zezwoleń do 2045 roku.

Inwestycje w gaz ziemny jako "przejściowe" źródło energii również miałyby zostać uznane za "zielone", choć wymieniono tu więcej szczegółowych warunków, takich jak zamiana przez gaz tradycyjnych źródeł kopalnych w rodzaju węgla czy wytwarzanie emisji nieprzekraczających konkretnych ilości dwutlenku węgla.

UE importuje około 75 proc. wykorzystywanego przez siebie gazu ziemnego, z czego większość pochodzi z Rosji. Wobec kryzysu energetycznego niektóre kraje członkowskie UE zaczęły zarzucać Rosji sztuczne pompowanie cen gazu i lansować przyspieszenie odejścia od importu gazu na rzecz wykorzystywania energii odnawialnej.

twitter/pap/pkur

Zobacz także

Zobacz także