more_horiz
Wiadomości

Atom zielonym źródłem energii. Niemieckie media straszą i protestują

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:13
Niemieckie media krytykują propozycję Komisji Europejskiej, aby energetykę jądrową zaklasyfikować jako zielone źródło energii. Odmiennego zdania jest Polska, dla której inwestycja w atom to jeden z priorytetowych obszarów w 2022 roku.
Niemieckie media krytykują propozycję Komisji Europejskiej, aby energetykę jądrową zaklasyfikować jako zielone źródło energii
Niemieckie media krytykują propozycję Komisji Europejskiej, aby energetykę jądrową zaklasyfikować jako zielone źródło energiiFoto: Shutterstock.com/Kletr

Komisja Europejska chce uznać energetykę jądrową i gazową za tak zwane zielone technologie. Taka propozycja znalazły się w projekcie dokumentu, który - według nieoficjalnych informacji - rozesłano rządom państw członkowskim Unii Europejskiej. Jak podaje afp, Komisja Europejska przedstawiła w nim wstępne warunki inwestycji w "zieloną" energię, które mają przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Niemieckie media krytykują propozycję Komisji Europejskiej. Zdaniem dziennika "Badische Zeitung" "propozycja jest bowiem zgniłym kompromisem, mającym na celu zapobieżenie konfliktowi między Francją (która polega na energii jądrowej) a Niemcami (które nadal chcą kupować gaz od Rosji)".

Straszenie promieniowaniem

"Zagrożenie promieniowaniem? Odpady nuklearne, które muszą być bezpiecznie składowane przez milion lat? Ogromne szkody dla środowiska spowodowane wydobyciem rud uranu? To wszystko wydaje się nie interesować Komisji Europejskiej" - straszy "Frankfurter Rundschau".

Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że rząd nie może zignorować faktu, iż to energia jądrowa jest wolna od CO2. "To jeden z powodów, dla których nawet ruch klimatyczny jest podzielony co do tego, czy energia jądrowa może przyczynić się do neutralności klimatycznej. Wiąże się z tym szereg nieprzyjemnych pytań dotyczących wycofywania się z energii jądrowej przez kraj uprzemysłowiony" - czytamy.

"Druzgocący jest sposób, w jaki ochrona klimatu dzieli Europę. Francja i państwa członkowskie z Europy Wschodniej stawiają na rzekomo czystą energię jądrową, pozwalając tym samym na obciążenie przyszłych pokoleń promieniotwórczymi pierwiastkami. Niemcy nie są dużo lepsze, chcąc korzystać z nowego rurociągu gazu ziemnego, Nord Stream 2, by przez kolejne lata wdmuchiwać CO2 do atmosfery. Fakt, że obie strony osiągnęły to, co chciały, nie jest kompromisem, lecz wygląda na kapitulację. Zielony Ład zamienia się w tani bazar" - komentuje "Hannoversche Allgemeine Zeitung".

Czytaj także:

DW/dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem