more_horiz
Wiadomości

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Rząd obniża VAT na paliwa, taniej już od lutego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:16
Już niebawem taniej zapłacimy za paliwo na stacjach benzynowych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 lutego na pół roku VAT na paliwa będzie obniżony z 23 do 8 procent. Szef polskiego rządu powiedział także o rozwiązaniach, które mają obniżyć ceny żywności i nawozów.
Premier Mateusz Morawiecki: od lutego VAT na paliwa obniżony do 8 proc
Premier Mateusz Morawiecki: od lutego VAT na paliwa obniżony do 8 procFoto: Zbigniew Guzowski/Shutterstock

W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe, kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

- Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie - powiedział.

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.

Premier zaapelował takżę, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.

Tarcza Antyinflacyjna

W ramach pierwszej Tarczy Antyinflacyjnej obniżono stawkę VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc., zniesiono akcyzę na energię elektryczną i obniżono stawkę VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. oraz obniżono VAT na ciepło systemowe z 23 do 8 proc. Rozwiązania te zastosowano od stycznia do marca. Do końca maja obniżono ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy. Pierwsza Tarcza to także dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że inflacja ma źródła zewnętrzne. W tym kontekście wymienił działania Rosji, politykę klimatyczną Unii Europejskiej oraz odbudowę po pandemii.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według szybkiego szacunku inflacji, w grudniu 2021 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż w tym samym okresie 2020 roku. To najwyższe tempo wzrostu cen od 21 lat.

Posłuchaj
00:33 11495247_1.mp3 Mateusz Morawiecki o obniżce VAT na paliwa (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także