more_horiz
Wiadomości

Jak Polacy oceniają działania rządu w walce z inflacją? Sprawdź nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 07:44
Jak wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET, 44,6 proc. ankietowanych jest zdania, że działania podejmowane przez rząd w walce z inflacją są skuteczne. Odmienną opinię ma 41 proc. respondentów.
Sondaż IBRiS: 44,6 proc. Polaków uważa, że działania rządu w walce z inflacją są skuteczne
Sondaż IBRiS: 44,6 proc. Polaków uważa, że działania rządu w walce z inflacją są skuteczneFoto: Dziurek/Shutterstock

Grupa 14,4 proc. nie wyraziła w tym temacie żadnej opinii - wynika z sondażu. Czy Polacy uważają, że działania podejmowane przez rząd są skuteczne w walce z inflacją? Takie pytanie usłyszeli ankietowani w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym dla Radia ZET przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 10,2 proc. badanych, "raczej tak" 34,4 proc.; "zdecydowanie nie" 15,1 proc. pytanych, a "raczej nie" - 25,9 proc. Sondaż IBRiS dla Radia ZET zrealizowano metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1100 osób w dniach 7-8 stycznia 2022 r. 

Tarcza antyinflacyjna. Kolejne propozycje

W tym tygodniu rząd ma przedstawić drugą tarczę antyinflacyjną. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Muellera kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji poznamy we wtorek.

Jednym z elementów drugiej tarczy ma być obniżka podatku VAT na paliwa. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że VAT ma zostać zmniejszony z 23 do 8 procent. Wyjaśnił, że w rezultacie od 1 lutego można się spodziewać obniżki cen benzyny na stacjach benzynowych około 70 groszy, a gaz może stanieć około 40 groszy. Obniżka powinna zacząć obowiązywać od lutego i będzie utrzymana przez pół roku.

Inflacja. Co z zerowym VAT na żywność?

Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że także w tym tygodniu powinniśmy się dowiedzieć czy i kiedy będzie możliwe objęcie podstawowych produktów żywnościowych zerową stawką VAT.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według szybkiego szacunku inflacji, w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż rok wcześniej.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem