more_horiz
Wiadomości

Rząd chce skuteczniej walczyć z fałszywymi telefonami i SMS-ami. Proponuje nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:44
Propozycje walki z oszustami zostały przedstawione przez Kancelarię Premiera operatorom telekomunikacyjnym. Obejmują one m.in. oznaczenia połączeń, które mogą być wykonywane z fałszywych numerów czy utrudnienie rejestracji telefonów "na kartę" na podstawie zmyślonych lub nieaktualnych danych.
Propozycje zostały przedstawione przez Kancelarię Premiera operatorom telekomunikacyjnym
Propozycje zostały przedstawione przez Kancelarię Premiera operatorom telekomunikacyjnymFoto: lubuska.policja.gov.pl

W ostatnich miesiącach oszuści coraz częściej dzwonią do ofiary wykorzystując technologię, która pozwala na zmianę wyświetlanego numeru telefonu, rzeczywisty - z jakiego jest wykonane połączenie - pozostaje ukryty. Przestępca w ten sposób może podszyć się pod dowolną osobę lub instytucję zapisaną w kontaktach, na przykład infolinię banku. Taki atak nazywany jest spoofingiem telefonicznym.

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśnił, że wspólnie z operatorami i Urzędem Komunikacji Elektronicznej chcą wypracować jak najprostsze rozwiązanie, które ograniczy oszustwa. Jedna z propozycji zakłada poprzedzanie podejrzanego numeru "gwiazdką".

- To pozwoliłoby jednoznacznie ustalić, że coś jest nie tak, ponieważ dodanie dodatkowego znaku oznacza, że dane połączenie nie wyświetli się tak jak mamy je zapisane w książce telefonicznej - mówił Janusz Cieszyński. W ocenie rządu i jego ekspertów operatorzy są w stanie technicznie zauważyć różnicę na etapie wykonywania połączenia, że wyświetlany numer różni się od rzeczywistego.

Weryfikacja osób rejestrującej telefony na kartę

Rząd chce też umożliwić operatorom sprawdzenie osoby rejestrującej telefony na kartę (dokładnie karty SIM prepaid) w państwowym Rejestrze Dowodów Osobistych. - Będą mogli zweryfikować czy przekazane im dane zgadzają się z tym co jest w rejestrze. Tu nie ma mowy o dostępie operatora do danych obywatela tylko zweryfikowaniu czy to co przekazał klient znajduje odzwierciedlenie w państwowych rejestrach - wyjaśnił Cieszyński.

Ponadto sekretarz stanu w KPRM dodał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej pracuje obecnie z operatorami nad rozwiązaniem, które wyeliminuje lub znacznie ograniczy podszywanie się przestępców pod kurierów, sklepy internetowe lub banki za pośrednictwem SMS-ów.

W poniedziałek (17.01) ofiarami ataku spoofingowego byli posłowie - Paweł Szramka z koła Polskie Sprawy i Paulina Matysiak z klubu Lewicy, o czym oboje poinformowali w mediach społecznościowych. Poseł odebrał telefon z groźbami od przestępcy, który wykorzystał numer posłanki Lewicy. Później fałszywy telefon z obelgami otrzymała również Paulina Matysiak, odebrała połączenie, ponieważ na ekranie widziała numer posła Szramki.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także