more_horiz
Wiadomości

Pilne konsultacje ws. Ukrainy. Na Litwie spotkają się eksperci z Polski i państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 06:55
Szefowie prezydenckich biur, "na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wezmą dziś w Wilnie udział w konsultacjach głównych prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii" - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Konsultacje zostały zwołane w trybie ponadstandardowym w związku z postępującą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Konsultacje zostały zwołane w trybie ponadstandardowym w związku z postępującą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie.Foto: PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wezmą w czwartek udział w pilnych konsultacjach prezydenckich doradców z Polski i państw bałtyckich w związku z wydarzeniami wokół Ukrainy – poinformowało BBN.

"Konsultacje zostały zwołane w trybie ponadstandardowym w związku z postępującą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie w obliczu groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę" – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

"Stan i perspektywy dialogu"

Prezydenccy doradcy z krajów bałtyckich i Polski mają omówić "obecny stan i perspektywy dialogu na linii Zachód-Rosja, obecną sytuację na Białorusi, w tym w kontekście planowanych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych, oraz projekty wspólnych działań nakierowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO i wsparcia Ukrainy w razie dalszej eskalacji napięcia przy granicach z Ukrainą".

Narady w różnych gremiach

Sytuacja wokół granic Ukrainy była w ostatnich dniach tematem narad prezydenta z przedstawicielami kancelarii premiera, MON, MSZ, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. W poniedziałek wieczorem Andrzej Duda wziął udział w telekonferencji prezydenta USA Joe’ego Bidena z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, szefami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz sekretarzem generalnym NATO. Tematem była sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO.

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie ma być przedmiotem zwołanej na piątek Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także