more_horiz
Wiadomości

Wybór szefa NBP. Andrzej Duda podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 12:25
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że "prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP".
Paweł Szrot powiedział, że prezydent dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii
Paweł Szrot powiedział, że "prezydent dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii"Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii - powiedział PAP Biznes Paweł Szrot.

Kadencja prezesa NBP kończy się 21 czerwca

Obecna kadencja Glapińskiego w roli prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 r. Za jego powołaniem głosowało 284 posłów, przeciw - 124 posłów, a 34 wstrzymało się od głosu. Adam Glapiński na stanowisku prezesa NBP zastąpił Marka Belkę.

Prezes Narodowego Banku Polskiego to jedna z ważniejszych osób w naszym kraju, która ma wpływ na funkcjonowanie całego systemu gospodarczego i od którego zależy to, jaka jest wartość naszych pieniędzy w portfelach.

Adam Glapiński to ekonomista i polityk, w latach 2010-2016 członek Rady Polityki Pieniężnej, a od marca 2016 roku członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Działał w opozycji w czasach PRL-u. Na początku lat 90. był jednym z założycieli Porozumienie Centrum. W tamtych latach był m.in. posłem i ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą. W 1997 roku został senatorem z ramienia Ruchu Odbudowy Polski, po zakończeniu kadencji nie ubiegał się o reelekcję. W późniejszych latach był członkiem rad nadzorczych takich firm jak KGHM Polska Miedź oraz prezesem Polkomtela.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. 

Czytaj również:

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także