Ksiądz z filmu Sekielskich uniewinniony. Zapadł prawomocny wyrok
W Sądzie Okręgowym w Łomży zapadł prawomocny wyrok uniewinniający Adama S., byłego proboszcza parafii w Grądach-Woniecku, który był oskarżony i nieprawomocnie skazany m.in. za przestępstwa pedofilii. Mężczyzna był jednym z antybohaterów filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich - o czym możemy przeczytać na stronach portalu tvp.info. Adam S. występuje już jako osoba świecka.
2022-02-02, 10:13
W marcu 2021 roku w Sądzie Rejonowym w Zambrowie zapadł nieprawomocny wyrok skazujący Adama S. na cztery lata i dwa miesiące pozbawienia wolności za przestępstwa popełnione w latach 2012-2015. Były duchowny dostał też dożywotni zakaz pełnienia funkcji związanych z wychowywaniem, edukacją i opieką nad nieletnimi.
Sąd nałożył na mężczyznę obowiązek powstrzymywania się od przebywania na terenie swojej byłej parafii w Grądach-Woniecku i kontaktowania się z pokrzywdzonymi przez pięć lat.
Adam S. postanowił odwołać się od tego wyroku. Jak poinformował prezes łomżyńskiego sądu Jan Leszczewski, sąd odwoławczy uniewinniając oskarżonego uznał, że jeśli zdarzenie, które było objęte zarzutami miało miejsce, to działo się w tedy, gdy osoba pokrzywdzona miała już ukończone 18 lat - I jako osoba pełnoletnia mógł decydować o swoim zachowaniu, czy chce, czy nie chce poddać się takim czynom - wyjaśnił sędzia Leszczewski.
Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 3,5 roku temu na wniosek osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
"Nadużył stosunku zależności"
Prokuratura Okręgowa w Łomży podawała wówczas do wiadomości, ze oskarżony - nadużywając stosunku zależności i zaufania pokrzywdzonego - miał kilkukrotnie doprowadzić pokrzywdzonego do "poddania się innym czynnościom seksualnym", za które oferował korzyści majątkowe. Drugi z postawionych zarzutów dotyczył rozpijania osoby małoletniej.
W połowie października 2018 r. kuria diecezjalna w Łomży (do tej diecezji należy parafia Grądy-Woniecko) informowała w komunikacie, że do delegata biskupa łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza tej parafii. Duchowny zrezygnował po tym z urzędu proboszcza, a jego rezygnacja została przyjęta.
Zdjęto funkcje duszpasterskie
Z kolejnych komunikatów kurii wynikało, że księdzu nie został powierzony żaden inny urząd czy funkcja "o charakterze duszpasterskim" i miał on przebywać w ośrodku w Czerwonym Borze. Tam mógł jedynie prywatnie odprawiać mszę w kaplicy znajdującej się na terenie tego ośrodka.
Kiedy jednak w mediach pojawiły się informacje, że duchowny pełni obowiązki kapłańskie we wskazanym przez biskupa miejscu pobytu, kuria podała, że w tej sytuacji wobec b. proboszcza z parafii w Grądach-Woniecku wprowadzony został zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego.
REKLAMA
Jesienią 2019 roku rzecznik kurii potwierdził lokalnym mediom, że b. proboszcz poprosił papieża o tzw. dyspensę od pełnienia obowiązków wynikających z przyjęcia święceń kapłańskich i o przeniesienie do stanu świeckiego, a ta prośba została przez Watykan zaakceptowana.
- We trójkę torturowali i gwałcili kilkuletnie dziewczynki. Sąd Najwyższy wydał ostateczny wyrok
- Zbyt łagodny wyrok za wykorzystanie seksualne chłopców. Kasacja Prokuratora Generalnego
es/tvp.info/PAP
REKLAMA