more_horiz
Wiadomości

Czarnek: rząd przeznaczył miliard złotych na Laboratoria Przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 11:26
- Laboratoria Przyszłości to nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne. To wszystko po to, żeby szkoła była wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne - powiedział w szef MEiN Przemysław Czarnek podczas wizyty w Nowej Sarzynie. Przypomniał, że rząd przeznaczył na ten program miliard złotych. 
Polski rząd przeznaczył miliard zł na Laboratoria Przyszłości - przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Polski rząd przeznaczył miliard zł na Laboratoria Przyszłości - przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Minister edukacji wraz z premierem Mateuszem Morawieckim zwiedzili szkolną pracownię robotyki w Nowej Sarzynie (woj. podkarpackie), do której sprzęt został kupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

- Ostatnie dwa lata w szkole to bardzo trudny okres - zauważył minister edukacji. Jak dodał, pandemia spowodowała wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy się szkołą zajmują "ciągły brak stabilności".

Rządowe programy dla szkół

- Ale te ostatnie dwa lata to również odpowiedź na to i odpowiedź na pytania, co będzie w najbliższej przyszłości. W jaki sposób będziemy wychodzić z tego bardzo ciężkiego okresu pandemii koronawirusa. Odpowiedź dał pan premier i rząd RP: ostatnie dwa lata to są 2 miliardy złotych przeznaczone przez rząd RP za pośrednictwem samorządów (...) na informatyzację szkół - podkreślił Czarnek. Jak mówił, dzięki temu realizowane są takie programy jak: Nauka Zdalna, Aktywna Tablica, doposażenia nauczycieli w niezbędne akcesoria, przyłączenia wszystkich szkół do szybkiego internetu.

Minister podkreślił, że rząd przeznaczył też miliard złotych na Laboratoria Przyszłości, czyli "nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki i chemii, geografii". - To wszystko po to, żeby szkoła była wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne - mówił szef MEiN.

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu przeciwdziałania COVID-19, realizująca jeden z postulatów Polskiego Ładu. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.

Szkoły, które otrzymały środki, mogą kupować wyposażenie w postaci m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów, sprzętu do nagrywania audio i video oraz lutownic z akcesoriami. Szkoły mogą wybierać także wyposażenie dodatkowe – od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne. 

Posłuchaj
00:21 11539211_1.mp3 Przemysław Czarnek o Laboratoriach Przyszłości: projekt powołany po to, by szkoła miała nowoczesne pomoce dydaktyczne (IAR)

kp

Zobacz także

Zobacz także