more_horiz
Wiadomości

Rząd pokazał nową strategię walki z pandemią. Sprawdź listę zmian

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:00
Skrócenie okresu izolacji z 10 do 7 dni, całkowita likwidacja kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną, a także powrót wszystkich uczniów do szkół od 21 lutego - to tylko kilka ze zmian, jakie ogłosili szefowie MZ i MEiN na wspólnej konferencji. Poniżej pełna lista nowych zasad na czas pandemii.
Rząd skraca izolację dla osób zakażonych i wprowadza nowe zasady kwarantanny
Rząd skraca izolację dla osób zakażonych i wprowadza nowe zasady kwarantannyFoto: Ulza/Shutterstock

Zmiany dotyczące izolacji i kwarantanny:

Od 11 lutego

  • likwidacja kwarantanny z kontaktu (tzn. po kontakcie z osobą zakażoną);
  • zniesienie kwarantanny przyjazdowej dla osób przybywających z krajów Schengen (z wyjątkiem osób bez certyfikatu covidowego);
  • 7-dniowa kwarantanna przyjazdowa dla osób spoza strefy Schengen.

Od 15 lutego

  • 7-dniowa izolacja w przypadku zakażenia;
  • kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny.

Pozostałe zmiany:

  • od 21 lutego koniec nauki zdalnej;
  • zmniejszenie liczby łóżek covidowych do poziomu ok. 25 tys., a tym samym przywrócenie ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia.

Zmiany w rządowej strategii walki z pandemią zostały ogłoszone przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas konferencji przekazał, że apogeum V fali epidemii jest już za nami. - To potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie testów - zapewnił.

- Widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej - wskazał Adam Niedzielski.

- Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji (...) czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji, tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania - zaznaczył. - Tak jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą - dodał szef MZ.

Kolejne decyzje w marcu

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że styczniowa dynamika wzrostu liczby zakażeń zmieniła się obecnie w "dynamikę spadku". Podkreślił również, że obecnie większość pacjentów łagodnie przechodzi zakażenie koronawirusem.

Szef MZ nie wyklucza większego poluzowania obostrzeń covidowych w marcu, w tym obowiązku noszenia maseczek. Jak jednak zastrzegł, nawet jeśli regulacje zostaną złagodzone, to ministerstwo będzie rekomendowało noszenie masek tam, gdzie jest większe nagromadzenie ludzi.


Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także