KE wniosła do TSUE sprawę przeciwko Polsce dot. ścieków. Jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury
Komisja Europejska podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej ścieków komunalnych. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury za odprowadzanie i oczyszczanie nieczystości odpowiadają samorządy i ich priorytetem powinno być wypełnienie obowiązków płynących z dyrektywy.
2022-02-09, 21:22
Komisja Europejska w środę podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Instytucja podała, że w dyrektywie tej zobowiązano państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie - miasta, miejscowości i tereny zamieszkane - odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.
Resort infrastruktury w wydanym oświadczeniu wskazał, że Polska była zobowiązana wdrożyć unijną dyrektywę ściekową do końca 2015 roku i skarga Komisji dotyczy tego okresu. - W tym czasie KE dwukrotnie zaostrzyła kryteria - początkowo warunkiem wdrożenia dyrektywy było osiągnięcie 80 proc. skanalizowania dla najmniejszych gmin, obecnie jest to już 98 proc. Kluczowy dla sprawy był rok 2012, kiedy możliwe było przyjęcie bardziej korzystnych dla Polski warunków. Komisja Europejska miała wątpliwość co do wdrażania dyrektywy. Z takiej alternatywy skorzystały Niemcy. Ówczesny polski rząd nie skorzystał z tej możliwości i nie podjął negocjacji w tej sprawie - zwrócono uwagę.
Ministerstwo dodało, że za odprowadzenie i oczyszczenie ścieków odpowiadają samorządy, jednak ponad 60 największych polskich aglomeracji nie ma zgodności z dyrektywą. Są to przede wszystkim: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Łódź, Lublin i Gdynia.
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych
Resort zaznaczył, że Polska do 2020 roku zainwestowała 80 mld zł w realizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Zwrócono również uwagę, że gospodarka wodno-ściekowa znalazła się w priorytecie pierwszym Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład z dofinansowaniem w wysokości 95 proc. wartości projektu. - Polski rząd przeznaczył ponad dziewięć miliardów złotych na wparcie samorządów w tym zakresie. Wdrożenie dyrektywy ściekowej powinno zatem stać się priorytetem wszystkich samorządów w Polsce, by uniknąć nałożenia przez KE kar - podkreślono.
REKLAMA
Resort dodał, że problem wdrożenia dyrektywy ściekowej dotyczy wielu krajów europejskich, wyroki za jej niespełnienie otrzymały dotychczas m.in.: Hiszpania, Francja, Belgia, Włochy, Holandia, Szwecja, Cypr i Węgry.
ng
REKLAMA