more_horiz
Wiadomości

Leczenie COVID-19 amantadyną. Ministerstwo Zdrowia przedstawi wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:13
W Ministerstwie Zdrowia zostaną przedstawione pierwsze wyniki badań amantadyny i jej stosowania w leczeniu pacjentów covidowych – poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Informacje mają być przekazane 11 lutego o godz. 13.
Badania kliniczne amantadyny prowadzą w Polsce dwa podmioty
Badania kliniczne amantadyny prowadzą w Polsce dwa podmiotyFoto: N Crittenden/ Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w grudniu ub.r., że badania kliniczne amantadyny prowadzą w Polsce dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Zaznaczono, że przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

Ograniczenia w wydawaniu i stosowaniu

MZ w 8 grudnia 2021 r. wprowadziło ograniczenia dotyczące amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

W opublikowanym obwieszczeniu resort podał, że od 10 grudnia ub.r. liczba wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Zdecydowano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją: choroba i zespół Parkinsona oraz dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także