more_horiz
Wiadomości

Współpraca rosyjsko-białoruska. Żaryn: celem jest destabilizacja bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 13:12
W ocenie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że "Rosja aktywnie wspomaga wszelkie inicjatywy białoruskiego reżimu, które służą również realizacji strategicznych celów Kremla". Podkreślił, że cele dotyczą "trwałej destabilizacji bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej".
Trwają wspólne manewry wojskowe Rosji i Białorusi na poligonie w obwodzie brzeskim na Białorusi
Trwają wspólne manewry wojskowe Rosji i Białorusi na poligonie w obwodzie brzeskim na BiałorusiFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił we wpisie na Twiiterze, że od początku wymierzonej w Polskę operacji hybrydowej - której element stanowi kryzys na granicy Polski i Białorusi - "Rosja patronuje działaniom Mińska, udzielając reżimowi Łukaszenki wsparcia na gruncie politycznym oraz w obszarze współpracy służb obydwu państw".

"Destabilizacja bezpieczeństwa"

Zdaniem Stanisława Żaryna "Rosja aktywnie wspomaga wszelkie inicjatywy białoruskiego reżimu, które służą również realizacji strategicznych celów Kremla - zwłaszcza dotyczących trwałej destabilizacji bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej".

Minionej doby funkcjonariusze Straży Granicznej powstrzymali 12 osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę Polski. "Wszystkich cudzoziemców zatrzymano, to obywatele Jemenu, Turcji, Syrii, Senegalu" - dodano we wpisie na Twitterze. 

1182 próby sforsowania granicy 

Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 1182 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu. Ponadto trwa budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG "wkrótce będą montowane pierwsze przęsła".

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy. 

Czytaj również:

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także