more_horiz
Wiadomości

"Czekamy na projekt Ministerstwa Sprawiedliwości". Rzecznik PiS o ustawie dot. Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 16:48
Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała, że termin prac Sejmu nad projektami ustaw dotyczącymi Sądu Najwyższego są uzależnione od tego, kiedy zostanie złożony projekt ministerstwa sprawiedliwości. - Wszystko okaże się w najbliższą środę - powiedziała.
Anita Czerwińska poinformowała, że w środę okaże się, czy w tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektami ustaw dotyczącymi Sądu Najwyższego
Anita Czerwińska poinformowała, że w środę okaże się, czy w tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektami ustaw dotyczącymi Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W środę okaże się, czy w tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektami ustaw dotyczącymi Sądu Najwyższego. Poinformowała o tym dziennikarzy rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

- To zależy od tego, czy czwarty projekt - ministerstwa sprawiedliwości - zostanie złożony. Jeśli tak, to rozpoczniemy procedowanie na tym posiedzeniu, a jeśli nie, to na kolejnym - powiedziała. Dodała, że w Sejmie są w tej chwili trzy projekty w tej sprawie.

Złożenie własnego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zapowiedziała w weekend Solidarna Polska. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że PiS czeka na projekt ministra Zbigniewa Ziobry, by wszystkie rozpatrzyć razem.

Odniósł się też do uchwał, które w sobotę podjął zarząd Solidarnej Polski. Pierwsza z nich dotyczy odrzucenia unijnej zasady "pieniądze za suwerenność", druga - przygotowania projektu zmian w Sądzie Najwyższym, a w trzeciej partia Zbigniewa Ziobry domaga się odrzucenia unijnej polityki klimatyczno-energetycznej "Fit For 55".

"Prawo do własnych ocen"

Ryszard Terlecki powiedział, że minister Ziobro ma prawo do własnych ocen. - Minister Ziobro chce jakoś zaznaczyć swoją odrębność, do czego ma prawo. Jest koalicjantem i patrzymy na to spokojnie - mówił.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Nowe propozycje PiS

Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada między innymi, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów zostanie wyłączona z kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przeniesiona do kompetencji Sądu Najwyższego jako całości, który będzie rozpatrywał je w składach losowanych spośród wszystkich sędziów tego sądu. Izba Dyscyplinarna będzie natomiast orzekać w sprawach dotyczących pozostałych zawodów prawniczych.

W Sejmie jest też wspólny projekt posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Jak napisano w uzasadnieniu, chodzi w nim o "wykonanie zobowiązań nałożonych na Polskę na mocy orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Czytaj także:

Posłuchaj

00:13 11571891_2.mp3 Anita Czerwińska o terminie rozpoczęcia prac Sejmu nad projektami ustaw dotyczącymi Sądu Najwyższego (IAR)

Posłuchaj

00:19 11571891_1.mp3 Ryszard Terlecki powiedział, że minister Zbigniew Ziobro miał prawo do swoich ocen (IAR)

es

Zobacz także

Zobacz także