more_horiz
Wiadomości

Ustawa o obronie ojczyzny. Szef MON: wiemy, jak sprawić, aby Polska była bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:47
Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że "ustawa pozwoli na budowę jeszcze silniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego".
Ustawa o obronie ojczyzny. Mariusz Błaszczak podziękował senatorom
Ustawa o obronie ojczyzny. Mariusz Błaszczak podziękował senatoromFoto: twitter.com/@Zelazna_Dywizja

"Z zadowoleniem przyjąłem informację o jednogłośnym przyjęciu przez Senat RP ustawy o obronie Ojczyzny. Ustawa pozwoli na budowę jeszcze silniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego. Wiemy, jak sprawić, aby Polska była bezpieczna" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Ustawa teraz trafi na biurko prezydenta.

Za ustawą opowiedziało się 97 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Nowa regulacja liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach i dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność.

Ustawa o obronie ojczyzny. Co zawiera?

Zapisano w niej, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Zgodnie z ustawą Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co cztery lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister obrony narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

Podczas prac w Sejmie poparcie uzyskała poprawka zgłoszona przez opozycję, która zobowiązuje Radę Ministrów, aby w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie ustanowić Pakiet Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2023-2025. Opozycja, ogłaszając tę poprawkę, chciała, żeby rząd - w związku z wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie - przedstawił "kluczowy plan modernizacyjny Wojska Polskiego". Rząd poparł tę poprawkę.

Ustawa przewiduje też utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in. z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.

Czytaj także:

Zobacz: Błaszczak w PR1: zabiegam, by obecność wojsk sojuszniczych w Polsce była stała, to odstrasza agresora

pb

Zobacz także

Zobacz także