more_horiz
Wiadomości

"Naszym celem jest, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy". Jasna deklaracja szefa MON

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 11:07
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że "naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej".
Mariusz Błaszczak podczas konferencji Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego
Mariusz Błaszczak podczas konferencji "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego"Foto: PAP/Rafał Guz

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otwierając w poniedziałek w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie konferencję "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego" podkreślił, że fundament, na którym rząd buduje zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, zawarty jest właśnie w ustawie o obronie ojczyzny. - Będziemy dozbrajać Wojsko Polskie, będziemy wyposażać Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt, najnowocześniejsze uzbrojenie, ale będziemy także rozwijać liczebnie Wojsko Polskie - mówił Mariusz Błaszczak.

- Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy - 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - podkreślił szef MON.

Słuszny rozwój polskich sił zbrojnych

Zwrócił uwagę, że wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, pokazuje, że kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych są słuszne. - Mieliśmy rację co do tego typu uzbrojenia, co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze niż jest dotychczas - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał, że w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią tureckie drony uderzeniowe Bayraktar. Dodał, że w przyszłym roku na wyposażenie WP trafią też rakiety HIMARS o zasięgu do 300 km.

Mariusz Błaszczak przypomniał też, że już w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią zestawy obrony powietrznej Patriot. - To zadania, które możemy wypełnić dzięki ustawie (o obronie ojczyzny), dzięki mechanizmowi finansowemu, który jest w tej ustawie zawarty - dodał szef MON. 

Czytaj również:

Zobacz także: Witold Waszczykowski w Polskim Radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także