more_horiz
Wiadomości

Polska odchodzi od rosyjskich surowców. Premier: przedstawiamy najbardziej radykalny plan w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:01
- Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów - rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w bazie magazynowej PKN Orlen S.A. w Mościskach
Premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w bazie magazynowej PKN Orlen S.A. w MościskachFoto: PAP/Paweł Supernak

ZAPIS TRANSMISJI:

- Polska będzie robiła wszystko, aby do końca 2022 roku odejść od rosyjskiej ropy naftowej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

 - Doszliśmy dzisiaj do tego, że jesteśmy już w znacznym stopniu niezależni (od rosyjskiej ropy), ale i tutaj pokazujemy najbardziej radykalny w Europie plan - odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku - powiedział premier.

Odejście od rosyjskiego węgla

- Premier Mateusz Morawiecki wyraził też nadzieję, że w kwietniu, a najdalej w maju, uda się odejść od importu węgla z Rosji. Jak przypomniał, we wtorek rząd przyjął projekt ustawy, która zakaże takiego importu.

 - Kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem pana prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel. Mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj, będzie to całkowite odejście od węgla rosyjskiego - oświadczył i dodał, że Polska wzywa do tego samego wszystkich innych członków UE, którzy importują surowce z Rosji.

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, plan odejścia od węgla z Rosji rząd przyjął mimo braku zgody Unii Europejskiej.

"Derusyfikacja w obszarze gazu"

W Mościskach pod Warszawą szef rządu podkreślił również, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu.

- Już w tym roku pokazujemy plan derusyfikacji w obszarze gazu - powiedział.

Zauważył, że inne kraje "nie robią sobie nic z wojny" i dalej korzystają z rosyjskich surowców. Jednocześnie wezwał KE, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów, "tak, aby w sprawiedliwy sposób przebiegał handel".

- Nie może być już powtórki z tamtej głupoty, zbrodniczej, niedobrej polityki, która uzależniała od Rosji i dawała euro i dolary, by Putin i Rosja mogli budować swój arsenał wojenny i mogli zaatakować sąsiadów – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Kwestia energii odnawialnej

Szef rządu podziękował minister klimatu i środowiska Annie Moskwie za "rozbudowany plan również tworzenia energetyki odnawialnej". - Dzięki tej energetyce uniezależnimy się od ruskiej ropy, ruskiego gazu, ale także od innych państw, które dzisiaj nie stanowią żadnego zagrożenia i w przyszłości też nie będą stanowiły żadnego zagrożenia - wskazał. Dodał, że "nie chcemy kupować od nich drogich surowców".

Według premiera w Europie przyszło otrzeźwienie - "oby nie za późno". - Dziś następuje przebudzenie z geopolitycznej drzemki, ze strategicznej drzemki - zaznaczył.

Posłuchaj
00:21 11657947_1.mp3 Premier: przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów (IAR)

 

Czytaj także:

koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także