more_horiz
Wiadomości

Dziennikarka Polskiego Radia Barbara Góra z nagrodą za promowanie szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 21:28
Podczas Flu&COVID-19 Meeting 2022 w Warszawie redaktor Barbara Góra z Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia otrzymała nagrodę Zdrowe Pióro w kategorii Radio za propagowanie profilaktyki przeciw grypie i COVID-19 oraz zachowań prozdrowotnych.
Barbara Góra z nagrodą Zdrowe Pióro
Barbara Góra z nagrodą Zdrowe PióroFoto: Shutterstock/insta_photos

W ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się 9 procent populacji polskiej. To o 3 procent więcej niż rok wcześniej. Przeciw COVID-19 zaszczepionych mamy blisko 60 procent społeczeństwa. Eksperci podkreślają, że zarówno w przypadku grypy jak i COVID-19 to wciąż jest za mało, aby mówić o odporności populacyjnej.

Szczepienia wciąż na niewystarczającym poziomie

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej profesor Agnieszka Mastalerz-Migas powiedziała, że w przypadku grypy jest postęp, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych, ale zdecydowanie niewystarczający. Natomiast w przypadku COVID-19 sytuacja jest lepsza niż prognozowano, gdyż niektóre ankiety mówiły o tym, że chce zaszczepić się zaledwie 30 procent społeczeństwa. Jednak w porównaniu do krajów Europy Zachodniej wypadamy źle, nawet przy blisko 60-procentowym wyszczepieniu.

Profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH podkreśliła, że grypa nadal będzie groźna i będzie powodować powikłania. Powikłania pogrypowe to ogromne obciążenia dla NFZ oraz budżetu państwa. Ekspertka powiedziała, że w przypadku grypy sytuacja byłaby dobra, gdyby zaszczepiło się 70 procent społeczeństwa.

Posłuchaj
00:20 11675927_1.mp3 Lidia Brydak: powikłania pogrypowe to ogromne obciążenia dla NFZ oraz budżetu państwa (IAR)

Profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznaczył, że aby uniknąć ciężkich powikłań zdrowotnych powinniśmy szczepić się przeciw grypie i przeciw COVID-19. - Wirus grypy i wirus SARS-CoV-2 to są zupełnie różne wirusy, dlatego te szczepienia są dopełniające się i można je przyjąć jednocześnie, to jest bezpieczne i skuteczne - zapewnił ekspert.

Czytaj również:

kp

Zobacz także

Zobacz także