more_horiz
Wiadomości

Spóźniony apel Tuska. Müller: Sejm już przegłosował zakaz importu węgla

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 21:24
"Sejm w czwartek (07.04) przegłosował już ustawę zakazującą importu węgla" - przypomniał Piotr Müller, odpowiadając na apel Donalda Tuska o zaprzestanie ściągania tego surowca z Rosji. "Niech Pan wezwie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do zwołania Senatu na jutro rano. Nie ma na co czekać" - dodał rzecznik rządu.
Mller odpowiada Tuskowi ws. zaprzestania importu węgla z Rosji.
Müller odpowiada Tuskowi ws. zaprzestania importu węgla z Rosji.Foto: Twitter/@KancelariaSejmu/@PiotrMuller

Lider PO Donald Tusk odwiedził w piątek (08.04) terminal kolejowy Braniewo-Mamonowo koło Terespola w województwie lubelskim, gdzie m.in. przeładowywany jest węgiel importowany z Rosji. Apelował do rządu o zaprzestanie importu węgla z Rosji, który - jak mówił - finansuje wojnę w Ukrainie. - Musimy skończyć z tym procederem. Dosyć finansowania interesów rosyjskich przez polskiego podatnika i polskie spółki Skarbu Państwa - powiedział Tusk.

Swój apel lider PO ponowił również na Twitterze, zamieszczając post wraz z filmem, który nagrał w drodze powrotnej z terminalu, gdzie - jak mówił - ciągle rosną "zwały węgla importowanego z Rosji przez niektóre spółki skarbu państwa", na czym zarabiają Rosjanie i nieliczni w Polsce, ponieważ "rząd polski nie jest w stanie podjąć żadnej decyzji". "Tak wyglądają wagony, które przywożą do Polski ruski węgiel. Zatrzymajmy import surowców z Rosji natychmiast" - napisał Tusk.

"Sejm już przegłosował zakaz importu węgla"

Do wpisu lidera PO odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. "Panie Donaldzie, wiem, że nie jest pan posłem. Może stąd brak informacji. Wczoraj Sejm już przegłosował zakaz importu węgla. Niech Pan wezwie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do zwołania Senatu na jutro rano. Nie ma na co czekać" - napisał Piotr Müller na Twitterze, odpowiadając na wpis Tuska.

Sejm przyjął w czwartek (07.04) ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która wprowadza możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę, a także embargo na import węgla z Rosji i jego tranzyt przez Polskę.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

Czytaj również:

* * *

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nt

Zobacz także

Zobacz także