more_horiz
Wiadomości

Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań Funduszu Rozwoju Dróg

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 20:19
- Nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju Dróg - ocenił minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Zapowiedział, że do końca dekady z tego funduszu na poprawę jakości dróg zostanie przeznaczonych ok. 40 mld zł.
Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju Dróg
Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju DrógFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

- Rząd przeznacza rocznie minimum 3,2 miliarda złotych na dofinansowanie inwestycji dróg samorządowych. To wielki program nie tylko dający szansę na poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale pozwalający też, by z efektów mogły korzystać lokalne społeczności i przedsiębiorstwa. Przecież nie są to tylko pieniądze rządowe, ale właśnie samorządowe - podkreślał Andrzej Adamczyk.

W drodze do Mikołajek minister infrastruktury odwiedził Kolno w województwie podlaskim. Tam w towarzystwie lokalnych władz podpisał umowę na wykonanie obwodnicy miasta ze wsparciem Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja ma kosztować 95 milionów złotych, z czego ponad połowę pokryć mają środki z Funduszu.

Fundusz Rozwoju Dróg funkcjonuje od 2019 roku. Dotychczas umożliwiono dofinansowanie budowy lub renowacji ponad 14 tysięcy kilometrów dróg.

"Inwestowanie w infrastrukturę to inwestowanie w przyszłość"

Andrzej Adamczyk podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach mówił także o tym, że duża część Polaków przekonała się do takich inwestycji jak Via Carpatia czy przekop Mierzei Wiślanej. Dodał, że kanał żeglugowy uniezależni Polskę od strony rosyjskiej, a Via Carpatia oprócz aspektu komunikacyjnego ma też znaczenie obronne.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

- Rząd doskonale sobie zdaje sprawę, że rozwój jest możliwy wtedy, kiedy jest możliwe skomunikowanie obywateli, a przewóz towarów stoi na odpowiednim poziomie. Dobry stan dróg i dostępność komunikacyjna są kluczowymi czynnikami, które powodują, że ludzie są w stanie odważnie prowadzić swoją działalność niezależnie od tego, w którym regionie Polski ktoś mieszka i pracuje - powiedział szef resortu infrastruktury.

Podkreślił także, że "polski rząd zdaje sobie sprawę, że inwestowanie w infrastrukturę jest inwestowaniem w przyszłość każdego polskiego obywatela".

Posłuchaj
00:22 11683024_1.mp3 Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju Dróg (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także