Andrzej Duda w Kijowie. Paweł Szrot: rozmowy o szczegółach wsparcia dla Ukrainy

Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP na antenie Polsat News przyznał, że wizyta czterech prezydentów, w tym polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, w Kijowie ma charakter szczególny, symboliczny, ale będą też rozmowy o szczegółach wsparcia dla Ukrainy.

2022-04-13, 08:32

Andrzej Duda w Kijowie. Paweł Szrot: rozmowy o szczegółach wsparcia dla Ukrainy
Szrot: wizyta czterech prezydentów, w tym polskiego, na Ukrainie ma charakter szczególny. Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Według informacji podanych przez kancelarię prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii przebywa na Ukrainie i jedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Paweł Szrot pytany był przez Polsat News o szczegóły tej wizyty. - Wizyta ma charakter symboliczny. Wizyta czterech prezydentów w Kijowie w czasie trwania wojny ma charakter szczególny. Będą też rozmowy o szczegółach wsparcia. I Polska, i kraje bałtyckie bardzo konkretnie wspierają Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o pomoc dla milionów uchodźców, którzy przekroczyli granice, jak też o pomoc inną, a potrzebną Ukrainie w prowadzeniu działań obronnych – powiedział Szrot. Jak dodał, nie może udzielić więcej informacji, gdyż mimo wyzwolenia obszarów podkijowskich w regionie nadal toczą się działania wojenne.

Szrot podkreślił, że prezydent Duda wspiera zwiększenie sankcji wobec Rosji, bo "te sankcje, do których doszło wcześniej, mimo że były one ocenione jako bardzo zdecydowane, nie doprowadziły do konkretnego skutku, jakim jest zakończenie rosyjskiej agresji i przelewu krwi na Ukrainie". Wskazał, że sankcje były tematem rozmów prezydenta Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i innymi przywódcami.

Koncepcja misji humanitarnej na Ukrainie

Dopytywany o koncepcję misji humanitarnej na Ukrainie, przedstawioną przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że "ten pomysł ciągle leży na stole". - Jeśli kraje Zachodu zdecydują się tę kartę podnieść i wyłożyć, wtedy ona będzie w grze, jeśli nie – wtedy ona będzie czekała – podkreślił.

Szrot mówił, że wspólny front państw bałtyckich funkcjonuje od dawna, podobnie jak rola Polski jako "lidera państw regionu, który te działania koordynuje i przedstawia na szerszym forum międzynarodowym".

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował PAP w środę rano, że prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie prezydentów: Litwy - Gitanasa Nausedy, Łotwy - Egilsa Levitsa i Estonii - Alara Karisa, przebywa na Ukrainie. Przywódcy jadą do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

We wtorek wieczorem w Rzeszowie prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także minister spraw zagranicznych Estonii Eva-Maria Liimets spotkali się na specjalnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą. Politycy omawiali sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie i w regionie, a także sposoby wsparcia dla walczących Ukraińców.

Europejscy liderzy w Kijowie

W połowie marca premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą i premierem Słowenii Janezem Janszą udali się do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje.

Czytaj także:

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Politycy ci udali się również do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył też premier Słowacji Eduard Heger.

Również w ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który po spotkaniu z prezydentem Ukrainy ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych oraz pociski przeciwokrętowe. Zapowiedział też zwiększenie brytyjskich gwarancji kredytowych dla Ukrainy o kolejne 500 mln dolarów. 

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej