more_horiz
Wiadomości

Już ponad milion uchodźców ma numer PESEL. Wiceszef MSWiA podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 19:48
Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali w Polsce numer PESEL, przekroczyła 1 milion - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali w Polsce numer PESEL, przekroczyła 1 milion
Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali w Polsce numer PESEL, przekroczyła 1 milionFoto: Pazargic Liviu/ Shutterstock

"Dziś przekroczyliśmy liczbę 1 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy otrzymali nr PESEL" - napisał na Twitterze pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy Paweł Szefernaker. Spośród uchodźców najwięcej stanowią kobiety do 65 roku życia oraz dzieci i młodzież - łącznie prawie 93 procent. 3,8 procent uchodźców to mężczyźni w wieku 18-65 lat, a 3,4 procent to kobiety i mężczyźni powyżej 65 roku życia - wynika z wpisu wiceministra.

Od dwóch miesięcy trwa agresja Rosji na Ukrainę. Od 24 lutego polską granicę z Ukrainą przekroczyło 2 mln 944 tys. uchodźców wojennych, a wyjechało z Polski do Ukrainy 860 tys. osób.

Integracja i aktywizacja cudzoziemców

Podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że w ramach Funduszu Pracy uruchomiono projekt "Razem Możemy Więcej" o wartości 100 mln zł. Projekt dotyczy aktywizacji zawodowej i integracji cudzoziemców.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs, w ramach którego samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje rynku pracy mogą ubiegać się o środki na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców. Na ten cel resort przeznaczył łącznie 100 mln zł. Początkowo kwota ta miała wynosić 40 mln zł.

- W ramach Funduszu Pracy uruchomiliśmy projekt "Razem Możemy Więcej" o wartości 100 mln zł, który jest skierowany do publicznych służb zatrudnienia, samorządów i NGO na wdrożenie form aktywizujących cudzoziemców - ogłosiła min. Maląg podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Konkurs ofert "Razem Możemy Więcej - Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023", to pierwsza odsłona Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców przewidzianego na kolejne trzy lata.

Czytaj również:

dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także