more_horiz
Wiadomości

Kolejny milion przekroczony. Nowe dane Straży Granicznej dot. uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:39
Straż Graniczna poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że od początku wojny na Ukrainie do Polski przyjechało 3 mln uchodźców. Zeszłego dnia funkcjonariusze odprawili 24 tysiące 800 osób.
Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski przybyły 3 mln osób
Straż Graniczna: od 24 lutego z Ukrainy do Polski przybyły 3 mln osóbFoto: PAP/Wojtek Jargiło

"Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3 mln osób" - czytamy na profilu Straży Granicznej.

Służby prasowe SG podają też najnowsze statystyki dotyczące przekraczania granicy.

W środę do Polski przybyło z Ukrainy 24,8 tys. osób. Jak podaje Straż Graniczna, oznacza to wzrost o 16 proc., gdyż we wtorek (26.04) odprawiono - 21,4 tys.

W czwartek do godziny 7 rano do Polski przyjechało już 7,4 tys., oznacza to wzrost o 8 procent. W środę osób przekraczających granice w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy - było 18,4 tys.

Od początku wojny funkcjonariusze odprawili 904 tys. osób jadących do Ukrainy. Czwartek jest 64. dniem agresji Rosji na Ukrainę.

Świadczenia dla uchodźców

Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.

Szwed przekazał te dane na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Dodał, że ponad 1,1 mln uchodźców otrzymało numer PESEL.

Na panelu poświęconym Ukraińcom w Polsce wiceminister rodziny przypomniał, że osoby uciekające przed wojną z Ukrainy otrzymują w Polsce świadczenia, z których korzystają też polscy obywatele. - Jedynym dodatkowym świadczeniem jest kwota 300 zł - powiedział.

Jednorazowe świadczenie dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy uruchomił polski rząd po rosyjskiej inwazji. Wiceminister Szwed przypomniał też, że Polska otworzyła rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. - Pracodawca jest zobowiązany w ciągu 14 dni powiadomić Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu (przez uchodźcę - red.) pracy. Na dziś, od 24 lutego, mamy prawie 88 tys. powiadomień - stwierdził wiceszef MRiPS.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

es

Zobacz także

Zobacz także