more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie oświatowym. Mniej stopni awansu nauczycieli, więcej pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 22:05
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował na antenie TVP Info, że w resorcie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa oświatowego w zakresie awansu zawodowego.
Zmiana awansu zawodowego nauczycieli przyniesie podwyżkę wynagrodzeń
Zmiana awansu zawodowego nauczycieli przyniesie podwyżkę wynagrodzeńFoto: Shutterstock/LStockStudio

- Myślę, że ten projekt w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinien być przyjęty przez rząd. Trafi do parlamentu i zostanie uchwalony jeszcze przed 1 września - mówił minister Przemysław Czarnek.

- To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących, stażystów i kontraktowych. Zmiana przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 procent. To będzie znaczący wzrost wynagrodzenia, o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu. Myślę, że to będzie jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą, czy rozpocząć pracę w szkole - powiedział minister edukacji.

Nowe zasady awansu

W projekcie zapisano m.in, że zlikwidowane zostaną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli, czyli nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Teraz będą to: nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego i dotychczasowe - nauczyciel mianowany i dyplomowany.

O pierwszy stopień awansu, nauczyciela mianowanego, będzie się można ubiegać po czterech latach pracy w zawodzie.

Wynagrodzenie średnie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 procent kwoty bazowej, ustalanej w budżecie państwa.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także