more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Gen. Polko: omówiono sposoby współdziałania służb

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 21:20
Sposoby skutecznego współdziałania służb w Polsce - policji, straży granicznej oraz wojska - zostały podjęte podczas posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, które odbyło się w Belwederze.
W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności poświęcone współdziałaniu służb
W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności poświęcone współdziałaniu służbFoto: www.prezydent.pl

Jak przekazała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, w posiedzeniu wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Przemysław Żurawski vel Grajewski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz.

W zamieszczonym w sieci nagraniu o efektach dyskusji opowiedział generał Roman Polko. Podkreślił, że posiedzenie Rady odbywało się w kontekście wojny w Ukrainie, a także zagrożeń hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej.

- Kwestie, które były podnoszone, to przede wszystkim to w jaki sposób skutecznie, synergicznie mogą ze sobą współdziałać służby: policja, straż graniczna, wojsko, dodatkowo służby lokalne po to, by zapewniać bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju - podkreślił.

Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności

Z kolei druga część posiedzenia - jak mówił generał Roman Polko - dotyczyła "wykorzystania zasobów osobowych, ludzkich, które są".

- To widać też w związku z wojną w Ukrainie. Rezerwy - ludzie, którzy odeszli, którzy posiadają określoną wiedzę, to kapitał, który w sytuacji zagrożenia państwa warto dobrze wykorzystać. Stąd też planujemy utworzenie takiej bazy, do której każdy mógłby się zgłaszać dobrowolnie, po to, by te umiejętności, których ludzie nabywali podczas służby w policji, straży granicznej, wojsku, mogły być efektywnie, skutecznie wykorzystywane w małych ojczyznach - powiedział generał Roman Polko. 

Dodał także, że prezydent Andrzej Duda wspiera ten projekt.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także