more_horiz
Wiadomości

Noc Muzeów 2022. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 06:00
W sobotę po raz kolejny odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W całej Polsce dla zwiedzających otworzą się drzwi instytucji kulturalnych i publicznych, muzeów, a także uczelni, instytutów naukowych oraz centrów nauki.
Noc Muzeów 2022. Setki placówek kulturalnych w całym kraju przygotowały zwiedzanie, koncerty, pokazy filmów i inne atrakcje
Noc Muzeów 2022. Setki placówek kulturalnych w całym kraju przygotowały zwiedzanie, koncerty, pokazy filmów i inne atrakcjeFoto: Adam Burakowski/REPORTER

Z tej okazji w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Biuro Programu Niepodległa zapraszają na Romantyczną Noc Muzeów.

Wśród atrakcji, które w najbliższą sobotę będą czekały na odwiedzających dziedziniec MKiDN, są m.in. pokazy filmów VR, strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz koncert, podczas którego utwory m.in. polskich romantyków będzie można usłyszeć w wykonaniu takich artystów jak Olga Szomańska, Janusz Radek, Mateusz Ziółko czy Rafał Bartmiński.

Na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów czekają także sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. Marmurowa, Lustrzana, Pompejańska oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy.

Noc Muzeów 2022

Z kolei w Łazienkach Królewskich udostępnione zostaną: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki oraz Koszary Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Noc Muzeów będzie okazją, by zwiedzić w Pałacu na Wyspie dwie wystawy czasowe.

Pierwsza z nich prezentuje obraz Rembrandta van Rijn "Jeździec polski" ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Na drugiej eksponowana jest kopia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Czytaj także:

Atrakcje w całej Polsce

Wydarzenia odbywają się także w innych miastach. W Lublinie uczestnicy będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie "Tamara Łempicka - kobieta w podróży", podczas której prezentowane są obrazy autorki pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou. Wystawa jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, który został ostatnio gruntownie zmodernizowany. Na zewnątrz pałacu odtworzono figury posłów, które wróciły na swoje historyczne miejsce.

Posłuchaj
00:28 11738354_1.mp3 Rzecznik Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora: oprowadzania edukatorskie, spacery, a także pokazy tkania i sztuki mincerskiej - to atrakcje w Łazienkach Królewskich (IAR) 

Wyjątkowe eksponaty

Natomiast we Wrocławiu będzie można m.in. odwiedzić Aulę Leopoldyńską, która przez ostatnie dwa lata, ze względu na trwające prace konserwatorskie pozostawała zamknięta. Z kolei w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie wydarzeniem tego wieczoru będzie prezentacja XVIII-wiecznego rękopisu "Monachomachii, czyli Wojny mnichów" autorstwa Ignacego Krasickiego.

Wydarzenia przygotowało także Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wystawę stałą specjalną ścieżką tematyczną "W sowieckim piekle", którą oprowadzi przewodnik. Ścieżka została przygotowana specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko tego dnia. Muzeum także od soboty rozpocznie swój nowy cykl "Eksponat miesiąca", w ramach którego będzie prezentować obiekty ze swoich zbiorów. Z kolei po zmroku na fasadzie budynku muzeum odbędzie się mapping "Polski Sybir przez lata i pokolenia".

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem