more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: Polska i Portugalia pracują ręka w rękę, aby utrzymać jedność w UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:22
- Trzeba zrobić wszystko, żeby rosyjskie wojska opuściły Ukrainę - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.
Morawiecki: Polska i Portugalia pracują nad utrzymaniem jedności w ramach UE i NATO
Morawiecki: Polska i Portugalia pracują nad utrzymaniem jedności w ramach UE i NATOFoto: PAP/Marcin Obara

Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że niedawno obchodziliśmy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Portugalią i zapewne z "wielkim hukiem" świętowalibyśmy, tę rocznicę, gdyby nie inwazja Rosji na Ukrainę. Dlatego też - wskazał - piątkowe spotkanie skupiło się na kwestii tej wojny i jej konsekwencji.

- Dyskutowaliśmy przede wszystkim o tym, jak świat wyglądał przed 24 lutego i jak wygląda teraz. Wiemy doskonale, że musimy zrobić wszystko, aby rosyjskie wojska jak najszybciej opuściły Ukrainę, żeby z powrotem zapanował pokój - mówił polski premier. Zaznaczył, że do tego potrzebna jest jedność w ramach UE i w ramach NATO.

Nie ma powrotu do czasów sprzed wojny 

- Polityka znalazła się w ślepym zaułku, w szczególności po ataku na Ukrainę, i nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego - podkreślił Morawiecki.

- Może niektóre kraje UE jeszcze do niedawna tak sobie myślały: wróćmy do tego business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, szanowni państwo, Polska i Portugalia także są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów, a najlepiej jak najszybciej przesunąć się w kierunku energetyki nowoczesnej, która wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki - wodorowe, odnawialne - zaznaczył premier.

Posłuchaj
00:26 11749242_1.mp3 Premier Morawiecki po spotkaniu z premierem Portugalii: skoncentrowaliśmy się na inwazji Rosji na Ukrainę (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także