more_horiz
Wiadomości

Tatry: od poniedziałku zamknięty popularny szlak na Wiktorówki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 17:57
Od poniedziałku do odwołania zostanie zamknięty niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia - Wiktorówki - poinformowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści nie będą mogli poruszać się tym popularnym szlakiem - który prowadzi do Sanktuarium Maryjnego oraz na Rusinową Polanę - z wyłączeniem sobót i niedziel.
Od poniedziałku zostanie zamknięty niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia - Wiktorówki
Od poniedziałku zostanie zamknięty niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia - WiktorówkiFoto: Jerzy Ochoński/PAP; facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/

Pielgrzymujący do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach mogą dojść do świątyni zielonym szlakiem z Wierchu Porońca przez Rusinową Polanę.

Powodem czasowego zamknięcia szlaku niebieskiego są prace ziemne prowadzone wzdłuż tego traktu.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega

Tatrzański Park Narodowy przypomina o zmiennych warunkach w górach. W wyższych partiach Tatr panuje zimowa aura. Na wielu szlakach zalega spora warstwa śniegu i lodu - powiedział Jan Krzeptowski Sabała z TPN. W wielu miejscach śnieg jest zmrożony i twardy, można się na nim pośliznąć. Dlatego w wyższych partiach Tatr potrzebny jest sprzęt zimowy: czekany, raki i kask na głowę.

- Nadal rozmarzają tatrzańskie stawy - ostrzega Jan Krzeptowski Sabała. Jak dodał, pokrywa lodowa na nich jest bardzo cienka, więc wchodzenie na taflę jest ryzykowne. Warto więc sprawdzać prognozę przed wycieczką oraz na bieżąco.

Seria tragicznych wypadków w Tatrach

Słoneczna pogoda przyciągnęła w Tatry wielu turystów. Tylko w mijającym tygodniu ratownicy TOPR udzielili pomocy kilkudziesięciu osobom. Zginęło dwóch turystów - pierwszy spadł z Rysów, drugi ze Skrajnego Granata. Z kolei cztery osoby, w tym 11-letnie dziecko, doznały obrażeń pod Szpiglasową Przełęczą.

Jak poinformował dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, do groźnych wypadków dochodziło głównie na skutek poślizgnięć na płatach śniegu.

Czytaj także:

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także