more_horiz
Wiadomości

Polskie karabinki Grot sprawdzają się na Ukrainie. Szef BBN: to dla nas najlepsza rekomendacja

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 16:02
- Karabinki Grot są używane przez żołnierzy państwa, które odnosi sukcesy w wojnie - podkreślił Paweł Soloch. Zdaniem szefa BBN "to najlepsza rekomendacja dla jakości polskiego sprzętu". 
Ukraińscy żołnierze używają polskich karabinków GROT
Ukraińscy żołnierze używają polskich karabinków GROTFoto: Forum/Adam Chelstowski

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że niedzielną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie zabezpieczała ukraińska jednostka wyposażona w polskie karabinki Grot.

- To najlepsza rekomendacja i odpowiedź na głosy w dyskusji, która jakiś czas temu się wywiązała nt. tego, że te karabinki są niesprawne, mają wady. Są używane przez żołnierzy państwa, które prowadzi wojnę, które w tej wojnie odnosi sukcesy. To najlepsza rekomendacja dla jakości naszego sprzętu - powiedział na antenie TVP Info Soloch.

Polska broń dla Ukrainy

Warszawa przekazała Ukrainie sprzęt o wartości 7 mld zł. To m.in. haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Oprócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electronics służące m.in. do działań rozpoznawczych. Sami Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate - systemu amunicji krążącej podobnego do amerykańskich Switchblade. Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej polskie wsparcie dla Ukrainy to także kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty (BWP).


Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także