more_horiz
Wiadomości

Co z drugą dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19? Rzecznik MZ wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:00
Jak poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, z deklaracji Europejskiej Agencji Leków i producentów szczepionek wynika, że decyzje i rekomendacje w zakresie powszechnego zastosowania boostera ukierunkowanego na koronawirusa w wariancie omikron zapadną we wrześniu.
Wojciech Andrusiewicz: we wrześniu decyzje dotyczące boostera ukierunkowanego na wariant omikron
Wojciech Andrusiewicz: we wrześniu decyzje dotyczące boostera ukierunkowanego na wariant omikronFoto: Michele Ursi/Shutterstock

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Czwartą dawkę szczepionki już wcześniej mogły otrzymać osoby w wieku powyżej 12 lat z obniżoną odpornością, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Rzecznik resortu zdrowia zapytany o to, kiedy zapadnie decyzja o drugim boosterze - czyli drugiej dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 - dla osób w wieku 18-80 lat wskazał, że badania kliniczne nadal trwają.

- Europejska Agencja Leków nie otrzymała jeszcze od producenta wniosku w tej sprawie. Zapewne wniosek ten złożony zostanie jeszcze w tym miesiącu, jak wynika z deklaracji konsorcjum farmaceutycznego. Rekomendacja EMA pojawi się więc, wszystko na to wskazuje, na przełomie czerwca i lipca - powiedział.

Szczepionka przeciw COVID-19

Stwierdził jednocześnie, że bardziej istotne są badania i rekomendacje dotyczące boostera stricte ukierunkowanego na wirusa w wariancie omikron. - Zakończona pierwsza część badań producentów wskazuje na wysoką skuteczność tej kierunkowej szczepionki. Co ważne, powinna być ona dostępna już na jesieni - przekazał.

Poinformował, że z deklaracji EMA i producentów wynika, że decyzje i rekomendacje w zakresie jej powszechnego zastosowania zapadną we wrześniu. - Zwracam jednak od razu uwagę, że ten omikronowy booster będzie dostępny dla osób, które przeszły pełen schemat szczepień, dotychczas dostępnymi szczepionkami lub są zaszczepieni dodatkowo pierwszą dawką przypominającą - powiedział.

- Szczepionka ukierunkowana na wirus w wersji omikron nie będzie przeznaczona do pierwszych szczepień na koronawirusa - zaznaczył.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także