more_horiz
Wiadomości

Podsumowanie ostatnich lat i plany na najbliższe miesiące. Konwencja PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 11:00
Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w podwarszawskich Markach prezes partii Jarosław Kaczyński mówił m.in. o wzroście dochodów budżetowych i nakładów na obronność oraz wprowadzonych od 2015 roku rozwiązaniach w zakresie polityki społecznej.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumował 7 lat rządów Zjednoczonej Prawicy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumował 7 lat rządów Zjednoczonej PrawicyFoto: PiS/Facebook

W Markach odbyła się konwencja PiS, która ma zapoczątkować objazd polityków ugrupowania po kraju i szereg spotkań z wyborcami. W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński mówił między innymi o "nowoczesnym patriotyzmie", który proponował jego brat, Lech Kaczyński. Zaznaczył także, że patriotyzm jest zobowiązaniem do działania, o czym przypominają Ukraińcy walczący z rosyjskim najeźdźcą.

Większe wydatki na obronność

Prezes PiS podkreślił, że Polska wyciąga wnioski z tego, co się dzieje na świecie. Wydatki na obronę za rządów PiS wzrosły o prawie 70 proc., do 57 mld zł, a w przyszłym roku będzie to już przeszło 96 mld zł - oświadczył. Stwierdził też, że od wygranych w 2015 roku wyborów. Znacząco wzrosły dochody państwa, co pozwoliło na stworzenie rozbudowanej polityki społecznej. - Dzisiaj - mówię tu o roku 2021 - dochody budżetowe państwa są większe o 205,7 mld zł niż w 2015 roku, a dochody całej sfery finansów publicznych o 406 mld zł. To ogromna różnica - w pierwszym przypadku wzrost o 70 proc., a w drugim około 60 proc. - stwierdził.

Prezes PiS o programach społecznych

Przypomniał o wsparciu jego rządu dla seniorów i obniżeniu wieku emerytalnego. - Tutaj (...) mamy wzrost niebywały - z 3,6 mld zł do 44 mld zł. W tym roku, w roku 2022, patrząc na te lata, na samą 13. emeryturę, wydaliśmy 43,8 bodajże miliarda złotych, na 14. (emeryturę) 11,4 miliarda złotych - powiedział Jarosław Kaczyński.

Odniósł się też między innymi do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wskazał CPK jako inwestycję strategiczną dla naszego kraju. - Ona ustawi go w centrum Europy i odpowie na pytanie: czy w Berlinie, czy w Warszawie - powiedział.

Posłuchaj
00:23 Jarosław Kaczyński o polityce senioralnej (IAR).mp3 Jarosław Kaczyński o polityce senioralnej (IAR)

Konwencja PiS. Jarosław Kaczyński: nasza pomoc dla Ukrainy będzie trwała

Wracając do wątku wojny na Ukrainie, Jarosław Kaczyński powiedział, że polskie społeczeństwo dokonało rzeczy niebywałej, przyjmując ponad 3 miliony ukraińskich uchodźców. Dodał, że dla uciekinierów nie stworzono obozów, a 2 miliony z nich nadal przebywa w naszym kraju.

Czytaj więcej:

Dodał, że polska pomoc Ukrainie jest "naprawdę wielka i potężna" także w zakresie logistyki czy sprzętu wojskowego.
- Ona trwa i będzie trwała - bo Ukraina musi zwyciężyć - oświadczył. - Zwyciężyć może tylko z pomocą Zachodu - a na czele tej pomocy jest Polska - zaznaczył. Kaczyński podkreślił, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie to wojna przeciwko całemu wolnemu światu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości: musimy opanować inflację

Jarosław Kaczyński powiedział, że konieczne jest opanowanie inflacji. - Inflacja naprawdę straszliwie niszczy - przyznał wicepremier.

Dodał, że inflacja jest bezpośrednio związana z pandemią koronawirusa i wywołana przez wojnę na Ukrainie. Podkreślał, że podjęto zdecydowane działania, które przyniosą efekt. 

dz/jp/ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także