more_horiz
Wiadomości

Systemy obrony powietrznej. Szef MON: są bardzo kosztowne, ale stanowią priorytet

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 10:24
Systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są bardzo kosztowne, ale stanowią priorytet - podkreślił Mariusz Błaszczak w rozmowie z "Polską Zbrojną", dotyczącą wniosków z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej zapewnił, że jest "pokrycie finansowe w planie modernizacji technicznej".
Mariusz Błaszczak: wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo istotna jest nowoczesna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa
Mariusz Błaszczak: wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo istotna jest nowoczesna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowaFoto: TT/@krzysztof_atek

W wywiadzie opublikowanym w "Polsce Zbrojnej" zwrócono uwagę na prowadzony od pierwszych dni wojny w Ukrainie intensywny ostrzał obiektów wojskowych i cywilnych przez Rosjan i w tym kontekście zapytano Mariusza Błaszczaka, jakie możemy wyciągnąć wnioski z tego konfliktu w kwestii naziemnej obrony powietrznej.

Rola lotnictwa i dronów na froncie

Szef MON ocenił, że "rosyjska agresja na Ukrainę pokazała dobitnie, jak ogromną rolę na współczesnym polu walki odgrywają lotnictwo i systemy bezzałogowe, czyli drony". - Konflikt ten pokazuje również intensywne wykorzystanie przez Rosjan rakiet balistycznych i manewrujących - zaznaczył.

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że "już w pierwszych dniach inwazji byliśmy świadkami zmasowanego ostrzału lotnisk, stacji radarowych i innych obiektów o dużym znaczeniu dla strony ukraińskiej". - Nie zapominajmy również o atakach wymierzonych bezpośrednio w infrastrukturę krytyczną, jak sieci energetyczne czy wodociągowe, ale także cele cywilne - wskazał minister.

Bezkarne ataki Rosji

Jednocześnie mówił, że ukraińska armia opierała się na postsowieckich systemach obrony przeciwlotniczej, które "nie były w stanie odeprzeć uderzeń w wystarczającym stopniu, mimo że sama ich obecność uniemożliwiła siłom rosyjskim uzyskanie panowania w powietrzu i przeprowadzanie bezkarnych ataków, wymusiła też operowanie ich lotnictwa na bardzo małych wysokościach".

- Wojna w Ukrainie pokazuje, jak istotna jest dla systemu obrony państwa nowoczesna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, którą trzeba postrzegać jako system wielowarstwowy i zintegrowany, gdzie poszczególne poziomy wzajemnie się uzupełniają i zwalczają zagrożenia w możliwie najbardziej efektywny sposób. Dlatego Wojsko Polskie przechodzi epokową transformację w dziedzinie obrony powietrznej - oświadczył.

Programy "Wisła" i "Narew"

Pytany, jakie będą inne elementy modernizowanego właśnie systemu obrony powietrznej, minister wskazał na najbardziej znane zakupy przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu Patriot w ramach programu "Wisła" oraz zestawów krótkiego zasięgu w programie "Narew".

- Ich rakiety mogą zwalczać cele na odległościach od kilku do ponad 100 km. Nie powinniśmy zapominać także o najniższej warstwie obrony przeciwlotniczej z systemami, które wykorzystują pociski rakietowe Piorun i armaty przeciwlotnicze. Niezwykle istotny pod względem integracji zestawów na różnych poziomach jest nowy system dowodzenia i łączności - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Dopytywany przez "Polskę Zbrojną", czy baterie i dywizjony z zestawami krótkiego zasięgu będą zarządzane za pomocą amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS [Integrated Air and Missile Defense Battle Command System], zamówionego w pierwszej fazie programu "Wisła" wraz z dwiema bateriami systemu Patriot, Błaszczak odparł, że "IBCS będzie elementem integrującym wszystkie warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Polsce, zwłaszcza systemy kupione w ramach programów »Wisła« i »Narew«".

Czytaj również:

WP pierwszym zagranicznym użytkownikiem IBCS

- Warto podkreślić, że Wojsko Polskie będzie jego pierwszym zagranicznym użytkownikiem. Nie można jednak zapomnieć, że w ramach zawartej w tym roku umowy z firmą MBDA na dwie jednostki ogniowe krótkiego zasięgu krajowy przemysł dostarczy system dowodzenia i kontroli dostosowujący polskie elementy, takie jak radary, do współdziałania z brytyjskimi wyrzutniami oraz rakietami CAMM [Common Anti-Air Modular Missile]. Wyniki i doświadczenia z tych prac będą podstawą do budowy nowego polskiego systemu dowodzenia - dodał.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej pytany był też, czy jest zagwarantowane finansowanie tych bardzo kosztownych transakcji. - Tak. Zarówno zakontraktowane już dostawy sprzętu wojskowego, jak i planowane do zawarcia umowy - choćby ta na sześć kolejnych baterii systemu Patriot - mają pokrycie finansowe w planie modernizacji technicznej. Systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej są bardzo kosztowne, ale stanowią priorytet, szczególnie w obliczu wydarzeń w Ukrainie - podkreślił Mariusz Błaszczak w rozmowie z "Polską Zbrojną".

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Zobacz także

Zobacz także