Javeliny sieją popłoch wśród Rosjan. Teraz trafiły w ręce polskich terytorialsów

Polscy żołnierze WOT zostali przeszkoleni przez Amerykanów z obsługi wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej na swojej stronie internetowej.

2022-05-31, 13:56

Javeliny sieją popłoch wśród Rosjan. Teraz trafiły w ręce polskich terytorialsów
Polskich terytorialsów z obsługi Javelinów szkolili amerykańscy żołnierze Gwardii Narodowej. Foto: DWOT/ terytorialsi.wp.mil.pl

Kilkudniowy kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin podzielony był na dwie części - teoretyczną oraz praktyczną. Żołnierze poznawali budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczyli się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Ćwiczenia z różnych scenariuszy pola walki

Jak przekazał WOT, szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki. - To bardzo ciekawe i wartościowe szkolenie. Instruktorzy amerykańscy mają ogromne doświadczenie szkoleniowe, są otwarci i chętnie dzielą się z nami swoją wiedzą - mówi cytowany w komunikacie uczestnik szkolenia z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Szkoli nas również kadra z Centrum Szkoleniowego WOT i wiedza, którą przekazują uzupełnia się. Zajęcia są bardzo intensywne, trwają po 10-12 godzin dziennie, więc nie marnujemy czasu. Praktyka na symulatorach w bardzo realny sposób odzwierciedla to, co mogłoby nas spotkać na polu walki. Javeliny to skuteczna broń, która teraz szeroko wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego warto więc uczyć się, jak ją wykorzystywać - dodał żołnierz.

Javeliny trafiły na Ukrainę, gdzie ich operatorzy rozbijają wrogie rosyjskie czołgi (PAP) Javeliny trafiły na Ukrainę, gdzie ich operatorzy rozbijają wrogie rosyjskie czołgi (PAP)

Szkolenie jako wniosek z rosyjskiej wojny

WOT wskazał, że wzmocnienie zdolności obronnych Polski i szybkie wdrażanie wniosków z wojny obronnej na Ukrainie jest jednym z powodów zwiększenia ilości personelu szkoleniowego z Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Polsce.

REKLAMA

"Głównym celem tej obecności jest przyspieszenie szkolenia żołnierzy WOT w zakresie zwalczania czołgów, ognia precyzyjnego oraz zwiększanie nasycenia formacji specjalistami medycyny pola walki" - napisano w komunikacie.

Ponad 800 przeszkolonych żołnierzy

Dodano, że szkolenia realizowane przez instruktorów Gwardii Narodowej stanu Illinois prowadzone są obecnie na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Do końca sierpnia br. zorganizowanych zostanie kilkanaście edycji kursów dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, ratowników pola walki oraz snajperów, w których udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

Nowoczesny sprzęt odstraszy agresora

Polska planuje zakup kilkuset systemów artylerii rakietowej HIMARS. Decyzja to efekt bacznej obserwacji konfliktu na Ukrainie, gdzie obie broń tego typu okazuje się bardzo skuteczna. - To poważne wzmocnienie polskiej armii - mówił w TVP szef MON Mariusz Błaszczak o planowanej transakcji.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: nowoczesne wyposażenie Wojska Polskiego ma za zadanie odstraszać potencjalnego agresora (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania pięciuset wyrzutni HIMARS. Pierwsza umowa na pozyskanie amerykańskiego systemu artylerii rakietowej została podpisana w 2019 roku. Resort obrony zamówił wtedy 20 wyrzutni, a umowa przewiduje pierwsze dostawy w przyszłym roku.

REKLAMA

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej