more_horiz
Wiadomości

Rynek pracy. Maląg: cudzoziemcy uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 06:43
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że pracujący w naszym kraju cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i częściowo uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach. Podkreśliła również fakt, iż pracodawcy coraz częściej zawierają z nimi umowy długoterminowe.
Marlena Maląg:cudzoziemcy pracujący w Polsce, przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki
Marlena Maląg:cudzoziemcy pracujący w Polsce, przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarkiFoto: shutterstock/fizkes

Niemal milion cudzoziemców pracujących w Polsce zostało zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Na koniec maja ubezpieczonych było 991 tys. pracowników z zagranicy - to o 194 tys. więcej niż przed rokiem.

Rola cudzoziemców na polskim rynku pracy 

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że "podejmując pracę w Polsce cudzoziemcy realnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i częściowo uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach". - O tym, jak ważną rolę na rynku pracy odgrywają cudzoziemcy, świadczy również fakt, że pracodawcy coraz częściej zawierają z nimi umowy długoterminowe - dodała Marlena Maląg.

Wskazała, że w grupie zatrudnionych cudzoziemców zdecydowanie przeważają pracownicy zza naszej wschodniej granicy. Pod koniec minionego miesiąca do ubezpieczeń zgłoszonych było niemal 715 tys. pracowników z Ukrainy - to o 128 tys. więcej niż przed rokiem.

- Bardzo nas cieszy, że osoby te znajdują w Polsce zatrudnienie, a dzięki otrzymanemu wynagrodzeniu mają środki na utrzymanie i zyskują poczucie samodzielności - podkreśliła minister rodziny.

Zaznaczyła, że sytuacja w najbliższych miesiącach w dużej mierze zależy od intensywności działań wojennych oraz wyników zakończenia agresji Rosji na Ukrainie. - Należy liczyć się zarówno z masowymi wyjazdami obywateli Ukrainy z Polski w celu odbudowy swojego kraju, jak i wzmożonym poszukiwaniem zatrudnienia przez przebywających w Polsce Ukraińców, którzy liczyli na szybkie zakończenie konfliktu i dotąd nie podejmowali zatrudnienia. Dlatego cały czas bardzo uważnie obserwujemy sytuację na rynku pracy i analizujemy dane wskazujące na możliwe trendy w przyszłości - podkreśliła Marlena Maląg.

Obniżający się poziom bezrobocia

Jak dodała, optymizmem napawają informacje o obniżającym się poziomie bezrobocia. Według szacunków MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec maja wyniosła 5,1 proc., to o 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu.

Minister zwróciła jednocześnie uwagę, że rośnie liczba zgłoszonych wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej - na koniec maja do urzędy pracy dysponowały niemal 87 tys. takich ofert.

Czytaj także:

nj 

Zobacz także

Zobacz także