more_horiz
Wiadomości

Zagrożenia wokół Orlenu? Żaryn: podmioty wzmacniające bezpieczeństwo mogą być narażone na próby destabilizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:49
We wtorek na terenie zakładów PKN Orlen doszło do ataku nożownika. Z kolei w zeszłą środę, jak podaje rmf24.pl, awarii uległ samolot, na którego pokładzie miał podróżować prezes koncernu Daniel Obajtek. Czy spółka, będąca kluczowym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego i coraz silniejszym podmiotem na europejskiej szachownicy, jest teraz narażona na dodatkowe niebezpieczeństwa? Stanisław Żaryn, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, ostrzega przed ryzykiem rosyjskich działań propagandowych, mówi też o możliwych próbach destabilizacji.
Stanisław Żaryn przyznał, że podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, mogą być narażone na dodatkowe ryzyka
Stanisław Żaryn przyznał, że podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, mogą być narażone na dodatkowe ryzykaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W godzinach porannych doszło do ataku nożownika na terenie Orlenu w Płocku przy bramie numer 2. Mężczyzna został ugodzony nożem. Z aktualnych informacji wynika, że jego stan jest ciężki, ale stabilny. Ustalono również, że ma rany kłute m.in. klatki piersiowej, pleców i uda - dodała prokurator.

Bezpośrednio po zdarzeniu sprawca ujęty został przez pracowników ochrony i zatrzymany przez policjantów. Prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska przekazała, że nożownik to mieszkaniec Płocka, rocznik 1980. Nożownikowi postawiono zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Z kolei portal rmf24.pl podaje, że w zeszłą środę doszło do poważnej awarii samolotu wynajętego przez delegację Orlenu w Kazachstanie. Na pokładzie maszyny był Daniel Obajtek. Jak informują dziennikarze, w Nur-Sułtanie - po zakończonych rozmowach, które prowadzono w siedzibie naftowego giganta "KazMunayGas" - delegacja Orlenu przyjechała na lotnisko. Gdy pilot maszyny włączył silniki, włączył się alarm informujący o poważnym wycieku paliwa. Delegację i załogę ewakuowały lotniskowe służby, a samolot został odholowany. 

"Podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, mogą być narażone na dodatkowe ryzyka"

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przyznał, że wojna na Ukrainie powoduje, iż wszystkie podmioty i projekty mające na celu dywersyfikację dostaw energetycznych do Polski zyskują na znaczeniu i odgrywają kluczową rolę nie tylko dla naszego kraju, ale i całego regionu.

- Zatem musimy mieć świadomość, że podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, które prowadzą działania ofensywne związane z koniecznością zapewnienia sobie dostaw energetycznych z nowych, nierosyjskich kierunków, mogą być narażone na dodatkowe ryzyka zarówno jeśli chodzi o działania propagandowe, jak i działania związane z próbą destabilizowania pracy tego typu podmiotów i projektów - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Czytaj także:

"Możemy spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych"

Stanisław Żaryn przyznał, że "spółki o dużym znaczeniu energetycznym są monitorowane i zabezpieczane przez polskie służby specjalne, natomiast fizyczną ochroną ich obiektów zajmują się podmioty, które albo współpracują z samymi spółkami, albo są częścią danego podmiotu gospodarczego".

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

- Możemy spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych i propagandowych, które będą miały na celu osłabianie polskiego sektora energetycznego. Kreml prowadzi działania dezinformacyjne w celu destabilizacji dużych projektów inwestycyjnych. Tego typu strategię obserwowaliśmy już w przeszłości, czego przykładem jest przekop Mierzei Wiślanej, która długo była na celowniku rosyjskiej propagandy, po to, żeby utrudniać ukończenie tej inwestycji - stwierdził Żaryn.

Jak dodał, "możemy się spodziewać, że Kreml uzna za zagrożenie wszystkie istotne inwestycje i działania prorozwojowe. Mamy świadomość, że obecnie skala zagrożeń związanych z próbami destabilizacji naszego państwa jest większa".

Damian Nejman

Zobacz także: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w PR24

Zobacz także

Zobacz także