more_horiz
Wiadomości

Rosja zostanie uznana za państwo terrorystyczne? Jasne stanowisko Pelosi

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 12:20
Agencja Ukrinform przekazała, że przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poparła wniosek Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do amerykańskiego Kongresu o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. - Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania - powiedziała Pelosi.
Pelosi popiera wniosek Kijowa o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm
Pelosi popiera wniosek Kijowa o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzmFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

We wtorek Rada Najwyższa, czyli parlament Ukrainy, przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i państw z nią współpracujących, w szczególności poprzez restrykcje przewidziane wobec krajów sponsorujących terroryzm.

Ukraińscy deputowani apelują również o uznanie za organizacje terrorystyczne tzw. republik ludowych: ługańskiej i donieckiej, a także sił zbrojnych Rosji w szczególności ze względu na bestialstwa popełnione przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. - Jeżeli Rosja nie znajdzie się na liście krajów będącym sponsorami terroryzmu, to taką listę należy podrzeć - oznajmiła szefowa niższej izby Kongresu Nancy Pelosi w wywiadzie dla telewizji MSNBC.

Podkreśliła, że miejsce mocarstwa nuklearnego, którego przywódca grozi użyciem broni atomowej, dokonuje inwazji na inny kraj, a jego żołnierze dopuszczają się zbrodni, jest zdecydowanie na liście takich państw. 1 maja Nancy Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Kolejny pakiet wsparcia

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, tym razem o wartości 150 milionów dolarów. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Joe Biden. Stany Zjednoczone kontynuują silne wsparcie dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed agresją Rosji - oświadczył Biden, informując o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej. 

Według Departamentu Stanu od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie około 3,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej.

Posłuchaj
00:52 11726312_1.mp3 O szczegółach Marek Wałkuski (IAR) 

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także