Wojna na Ukrainie a bezpieczeństwo Polski. Odprawa w MON z udziałem prezydenta
Prezydent i minister obrony wezmą udział w odprawie kierowniczej kadry MON oraz sił zbrojnych. Spotkanie zaplanowano na godzinę 15 i odbędzie się ona w centrum konferencyjnym resortu obrony.
2022-06-13, 06:16
Prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak mają wygłosić przemówienia otwierające spotkanie z generalicją oraz przedstawicielami parlamentu i kierownictwa MON.
Wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo Polski
Jednym z zagadnień jakie zostanie omówione będzie sprawa wojny na Ukrainie i tego, jak działania zbrojne u naszego wschodniego sąsiada wpływają także na nasze bezpieczeństwo.
»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
W jednym z medialnych wystąpień pod koniec maja prezydencki doradca, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił, że w tym kontekście zostanie omówiona działająca od niedawna ustawa o obronie ojczyzny. Przez wojnę na Ukrainie przepisy te zostały uchwalone w ekspresowym tempie i przyjęte ponad politycznymi podziałami.
REKLAMA
Ustawa zakłada zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tysięcy. Dokument wprowadza też nowe rodzaje służby: ochotniczą roczną służbę zasadniczą oraz rezerwę aktywną i pasywną.
Część obrad będzie niejawna
Po wystąpieniach otwierających spotkanie z kierowniczą kadrą MON i sił zbrojnych uczestnicy rozpoczną niejawną część obrad. Po niej prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak mają spotkać się z mediami i wygłosić oświadczenia prasowe.
Władze Ukrainy o sytuacji na froncie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę wieczorem zaapelował ponownie o dostawy nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej, które pomogą w odparciu ataków wojsk rosyjskich. W swoim wystąpieniu opublikowanym w internecie podkreślił, że Rosjanie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta rakietami i pociskami manewrującymi.
Posłuchaj
Wołodymyr Zełenski: kluczowy cel taktyczny okupantów nie zmienił się. W Siewierodniecku nadal trwają walki o każdy metr. Armia rosyjska próbuje przerzucić do Donbasu siły rezerwowe. Wskutek tej decyzji na front trafią słabo wyszkoleni poborowi z przeprowadzonej po cichu mobilizacji, a to oznacza, że jeszcze w czerwcu łączne straty Rosjan mogą przek 0:30
Dodaj do playlisty
Ukraiński przywódca zaapelował również do parlamentów krajów unijnych o wsparcie wniosku o przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydackiego. Zaznaczył, że jego kraj zrobi wszystko, by ociągnąć cel jakim jest członkostwo w Unii Europejskiej.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Kupujemy cały system prowadzenia działań". Gen. Gromadziński o czołgach Abrams
- Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Szef MON: mam nadzieję, że ochotnicy zostaną zawodowymi żołnierzami
- Ukraina wciąż ma za mało broni. Reznikow: zachodnia biurokracja okazała się silniejsza niż wartości
Ukraińcy chwalą sobie polską broń. Szef MON: Pioruny sprawdzają się w walce - zobacz nagranie video z rozmowy
mbl
REKLAMA