more_horiz
Wiadomości

Upały w Polsce. Byliśmy blisko rekordu. Ogromna rozpiętość temperatur

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 17:41
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najwyższą zanotowaną w niedzielę temperaturą było 37,8 stopni Celsjusza w Słubicach (woj. lubuskie) i w Krzyżu (woj. wielkopolskie). Do rekordu z czerwca 2019 roku brakowało jedynie 0,5 stopnia Celsjusza. IMGW wskazał również na dużą, 20-stopniową różnicę temperatur między zachodnią Polską a Wybrzeżem.
IMGW wskazał, że do rekordu z czerwca 2019 roku zabrakło 0,5 stopnia Celsjusza
IMGW wskazał, że do rekordu z czerwca 2019 roku zabrakło 0,5 stopnia CelsjuszaFoto: PAP/Lech Muszyński/Twitter.com/@IMGWmeteo

IMGW poinformował, że - jak wskazują dane operacyjne - najwyższa zanotowana w niedzielę temperatura to 37,8 stopni Celsjusza w Słubicach (Lubuskie) i w Krzyżu (Wielkopolskie). Zaznaczono, że obecnie temperatura w Słubicach powoli opada.

Z kolei najchłodniej było w Łebie, gdzie temperatura wyniosła 15,7 stopni Celsjusza.

IMGW wskazał, że do rekordu z 26 czerwca 2019 roku (38,3 stopnia Celsjusza w Radzyniu) zabrakło 0,5 stopnia Celsjusza.

Polska podzielona temperaturowo. Z czego to wynika?

Jak wskazał Dariusz Witkowski z Biura Prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomiędzy zachodnią Polską a Wybrzeżem jest ponad 20 stopni różnicy. - Różnica temperatur wynika z dwóch rzeczy - ocenił. 

Jak wyjaśnił, po pierwsze wynika to z łagodzącej działalność morza, co oznacza, że latem nad morzem jest chłodniej, a zimą jest cieplej w porównaniu z pozostałą częścią kraju.

Po drugie, "północ kraju znajduje się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, który po prostu powoduje, że do wybrzeża napływa chłodniejsza masa powietrza". - Jest to powietrze polarne morskie, a nie zwrotnikowe, jak w południowych dzielnicach kraju. Na wybrzeżu odczucie chłodu może zwiększać również silniejszy wiatr z kierunków północnych - podkreślił.

Dariusz Witkowski wyjaśnił także, czym jest hiszpański pióropusz. - To wlew ciepłych, zwrotnikowych mas powietrza. Wędrują (niesione przez układy baryczne, przez wiatr) z Afryki i poprzez Hiszpanię, Francję, kraje Beneluksu, Niemcy docierają do Polski - zaznaczył. 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem