more_horiz
Wiadomości

Co ma wpływ na cenę paliwa? Obajtek wymienił 6 kluczowych czynników

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 15:44
Podczas zorganizowanej konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do kwestii wysokich cen paliw, które na stacjach benzynowych sięgają prawie 8 zł za litr. Wyjaśnił także, jakie czynniki mają na to wpływ. 
Daniel Obajtek wyjaśnia, co stoi za wysoką ceną paliwa
Daniel Obajtek wyjaśnia, co stoi za wysoką ceną paliwaFoto: Anatol Chomicz / Forum

- Na cenę paliw wpływa przede wszystkim kurs baryłki, który jest między 110 a 120 dolarów - powiedział Daniel Obajtek, cytowany przez portal TVP Info. Podczas konferencji przedstawił kilka najważniejszych składowych cen paliwa. 

Jednym z czynników, które wskazał, jest cena dolara, która ostatnio wzrosła. - Teraz jest to 4,46 zł - podkreślił Obajtek, dodając, że jeszcze niedawno było to 3,75 zł.

Rosnące koszty logistyki

Drugim czynnikiem wskazanym przez prezesa Orlenu jest logistyka. Cena transportu surowców drogą morską, tankowcami, także wzrosła. - 110 proc. na całym świecie - podkreślił. - Kolejna sprawa to koszty CO2, czyli praw do emisji, które są między 80 a 90 euro - powiedział. 

Obajtek przyznał jednak, że lista czynników, które mają wpływ na cenę paliwa, jest znacznie dłuższa. Wśród nich nie bez znaczenia pozostają koszty biododatków (które także poszły w górę) oraz wzmożona konsumpcja i brak paliw z innych kierunków. Wyjaśnił, że pod tym względem nasz kraj nie jest samowystarczalny, stąd jesteśmy zmuszeni do importu paliwa. 

Zyski Orlenu

Na koniec prezes Orlenu odniósł się do zarzutów, jakoby jego spółka na kryzysie paliwowym miała się bogacić - notując znaczne zyski. - To coś niebywałego w biznesie. To skrajnie niepoważne zarzuty - podkreślił. - Zarabiamy, ale inwestujemy. Musimy nadrabiać zaległości, które przez okres działania mafii paliwowych i ocierania się koncernów o opłacalność, były zaniedbane - zaznaczył prezes PKN Orlen. 

Podkreślił, że inwestycje te wtedy opiewały na sumę rzędu miliarda złotych, a teraz spółka musi to nadrobić. Orlen - zgodnie z szacunkami Obajtka - w ciągu czterech lat i trzech miesięcy zarobił 27 mld złotych, a inwestycje pochłonęły 35 mld zł. - Te inwestycje pozwolą nam przez następne lata przetrwać, wzmocnią nas - dodał. 

Na czym w takim razie zarabia Orlen? - 60 proc. (zysków) pochodzi z rynków zewnętrznych - podkreślił Obajtek. 

Spółka handluje z ok. setką państw z całego świata. - Same przychody z detalu to tylko 10 proc. zysku operacyjnego - podsumował prezes PKN Orlen. Jasno podkreślił, że "koncern zarabia, prowadząc odpowiednią współpracę międzynarodową, a nie za sprawą wyższych cen na polskich stacjach".

TVP Info, Twitter/as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem