more_horiz
Wiadomości

Wyrok ws. abp. Jędraszewskiego. Ziobro: to aprobowanie nienawiści i agresji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 17:20
Mężczyzna, oskarżony o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego, został uniewinniony. - Zamiast zapaść się ze wstydu, sąd najwyraźniej jest z siebie zadowolony - odniósł się do wyroku Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem jest to "aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji w życiu publicznym".
Ziobro o wyroku ws. abp. Jędraszewskiego: to aprobowanie nienawiści i agresji
Ziobro o wyroku ws. abp. Jędraszewskiego: to aprobowanie nienawiści i agresjiFoto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek poznański sąd rejonowy uniewinnił Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna - według prokuratury - podczas występu jako drag queen miał symulować podcięcie gardła duchownemu. Po ogłoszeniu orzeczenia prokuratura zapowiedziała apelację.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do tego wyroku podczas piątkowego briefingu, ocenił, że był to czyn "nasycony nienawiścią, odrażający" i "mający cechy nawoływania do popełnienia przestępstwa".

Ziobro: to aprobowanie nienawiści

- Jednak sąd, zamiast zapaść się ze wstydu po takim wyroku, najwyraźniej jest z siebie zadowolony, twierdząc, że takie zachowanie uchodzi w świetle prawa. To jest aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji wszelakiej w życiu publicznym, posuniętej już do zupełniej skrajności i branie odpowiedzialności przez ten sąd również za narastanie tego rodzaju aktów agresji, które mogą się skończyć już dosłownym zabójstwem i zamordowaniem człowieka - powiedział Ziobro.

- Byłoby to równie ohydne, gdyby to był rabin, prawosławny kapłan, gdyby to był każdy człowiek bez wyjątku. To jest zachowanie, które nie da się bronić, a jednak sąd wystąpił w roli organu, który całkowicie, lekceważąc obowiązujący w Polsce system wartości chroniony przez polskie prawo karne, uznaje, że takie zachowania nie naruszają zasad określonych w prawie karnym i odmówił ochrony tej konkretnej osobie, w tym wypadku osobie ks. arcybiskupa - dodał.

Ziobro wyraził nadzieję, że apelacja, którą prokuratura skieruje w tej sprawie, da jasny wyraz, że jest granica tego, co dopuszczalne. Podkreślił przy tym, że prawo karne nie jest jedynie pustą literą, jeśli chodzi o obronę ludzkiej godności i wolności religijnej.

Czytaj także:

- Ten wyrok wykracza poza te wszystkie standardy i czyni pewne zło dla obrazu polskiego sądownictwa. Jest to zawstydzające, że w Polsce mamy takich sędziów i takie sądy - powiedział minister. - Na szczęście nie wszystkie - dodał.

Coraz więcej ataków na Kościół

Obecny na konferencji zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak zwracał uwagę, że narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego oraz obrazy uczuć religijnych na szkodę chrześcijan. - O ile w latach 2009-2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, w których oskarżono 17 osób, przedstawiając łącznie 20 zarzutów to od 2016 do chwili obecnej, prowadzonych jest i było 2435 postępowań o obrazę uczuć religijnych - poinformował.

W ocenie Sieraka "statystyka dotycząca przestępczości z nienawiści na szkodę osób wyznania chrześcijańskiego również może niepokoić i pokazuje bardzo istotny wzrost tego rodzaju przestępczości". W 2016 r. 59 postępowań, a w 2021 r. - 106 postępowań, to wyraźny wzrost prawie o 100 proc.

kp

Zobacz także

Zobacz także