more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda po posiedzeniu RBN: bezpieczeństwo Polski jest ponad wszelkimi podziałami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 17:11
Prezydent Andrzej Duda przyznał po posiedzeniu RBN, że to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, kwestii związanych z bezpieczeństwem i sytuacją militarną Polski. - Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna oraz że zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreślił.
Prezydent o posiedzeniu RBN: bardzo konkretna rozmowa o kwestiach bezpieczeństwa
Prezydent o posiedzeniu RBN: bardzo konkretna rozmowa o kwestiach bezpieczeństwaFoto: PAP/Piotr Nowak

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek o godz. 13. Część posiedzenia miała charakter niejawny. Po posiedzeniu prezydent poinformował, że zdał relacje z przebiegu ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Madrycie, szczegółowo ze wszystkich podjętych postanowień, a także z rozmów kuluarowych, jakie prowadził i atmosfery towarzyszącej szczytowi.

Głos podczas posiedzenia - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. - Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, dlatego że bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania - zaznaczył prezydent.

Merytoryczne i propaństwowe spotkanie

Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, "bardzo propaństwową i merytoryczną" oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi.

Posłuchaj
00:28 11824926_1.mp3 A. Duda: podczas RBN wiele ciekawych propozycji ze wszystkich stron sceny politycznej (IAR)

- To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość "zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych". Ocenił, że była to "ciekawa debata", dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.

"Bezpieczeństwo Polski jest absolutnie ponad wszelkimi podziałami politycznymi"

- Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom - politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie - powiedział prezydent.

Podkreślił, że bezpieczeństwo jest tym elementem, dbałość o który jest niezmienna niezależnie od tego, kto w danym momencie sprawuje władzę.

Prezydent nawiązał też do madryckiego szczytu NATO. - Mam przekonanie, że te decyzje które zostały (tam) podjęte, zwłaszcza ta dotycząca stałej obecności wysuniętego dowództwa V Korpusu armii Stanów Zjednoczonych u nas, to są te decyzje, które bardzo wzmacniają bezpieczeństwo Rzeczypospolitej - powiedział Duda.

Zaznaczył, że ta obecność sojusznicza ma fundamentalne znaczenie do momentu, kiedy Polska zrealizuje program modernizacji armii i jej wzmocnienia pod względem infrastruktury i liczby żołnierzy.

Szczyt NATO w Madrycie

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

RBN to organ doradczy prezydenta, w którego skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Soloch w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Zobacz także

Zobacz także